My ženy

recenze

My dokonalé (2016) / M4RT122
My dokonalé

Knižně vydané fejetony blogerky roku 2010 Kláry Mandausové jsou skvělým odpočinkovým čtením. Sáhněte po nich, když se chcete zasmát, hodit se do pohody, strávit chvilku pěkným počtením. Autorka popisuje běžné situace, do kterých se dostává každá z nás. Inspiruje se myšlenkami, které se honí hlavou většině žen v této době. Vše umí podat vtipně, úsměvně, s lehkostí.
Blogy věnované zamindrákovanému dospívání obrýlené holky, prožívání první lásky, prázdninovým zážitkům z dětství a historkám o svérázných členech rodiny vás pohladí po duši. Automaticky zavzpomínáte na podobné nezapomenutelné příhody, které má v hlavě každá z nás z dob, kdy jsme ještě nebyly matkou, manželkou a pracující ženou. Rozesmějí vás fejetony věnované prvním pokusům o líčení, barvení vlasů, zkoušení nového úžasného účesu, hledání svého osobitého módního stylu. Každá z nás to má za sebou. Každá z nás se tomu dnes ráda zasměje.
Další fejetony jsou věnované událostem, jako jsou Vánoce, Velikonoce, silvestr nebo třídní sraz. Autorka píše o svém vztahu k nim, o nezapomenutelných zážitcích, s kterými je má spojené, o svých pocitech z nich.
Několik blogů je inspirováno autorčinou dcerou. Narození dítěte je obrovským mezníkem v životě každé ženy a život s ním je bezednou studnicí nových zážitků, historek a nových emocí. Porod, výchova; hračky, které dítě miluje a vy je nenávidíte; škola; kategorie druhů matek, s kterými přicházíte nutně do styku; rodičovské schůzky; obrázky dokonalé matky a vzorového dítěte, které jsou nám v současné době prezentovány ve všech médiích. To všechno Kláru Mandausovou inspirovalo k napsání vtipných fejetonů, které osloví nejen matky.
Dalším opakujícím se tématem je spojení žena a auto. Většina nás, racionálních polofeministek, si prostě přiznává, že řízení auta a péče o něj není naší nejsilnější stránkou.
Víte, co všechno máte v kabelce? A kam si ji v kadeřnictví odkládáte? Kolik máte v koupelně zubních kartáčků a kolik skladujete doma igelitových pytlíků a tašek? A víte, co znamená slovo mingle?
Po přečtení této knihy dospějete k názoru, že my ženy, jsme vlastně všechny stejné kočky. Toužíme po pohlazení a teplém měkkém pelíšku, ale umíme také vystrčit drápky a nenávistně prsknout, když nám někdo sáhne na mláďata.