Muž, který vidí za roh

recenze

Umírající detektiv (2018) / Maru.Maruska
Muž, který vidí za roh
Umírající detektiv je další z řady severských detektivek. Její děj se odehrává během pouhých dvou měsíců (červenec a srpen) roku 2010. Hlavním hrdinou je Lars Martin Johansson, bývalý šéf Národní kriminální policie s legendární pověstí, která ho i dnes předchází. Momentálně se snaží užívat si penzi. Alespoň do toho dne, kdy se mu do mozku dostane krevní sraženina a ocitne se na neurologii Karolinské nemocnice. Bohužel se mu nevyhnou negativní následky: pravá ruka zůstala bez citu a na pravou nohu kulhá. Došlo k částečnému ochrnutí pravé strany trupu. A za všechno může jeho srdce, které není v ideální kondici. Podepsal se na něm nezdravý životní styI: příliš mnoho stresu, málo pohybu, špatná strava, nadváha, vysoký tlak.. I přesto, co se mu stalo, si dokáže zachovávat naději, optimismus a břitký humor. Bohužel se však ze své situace příliš nepoučí a na rady doktorů nedbá. Další následky na sebe nenechají dlouho čekat...

I přes svůj špatný zdravotní stav se v něm však nezapřou detektivní choutky. Díky jedné z lékařek, která ho v nemocnici ošetřuje, narazí na starý případ z roku 1985: jde o vraždu Yasmine Ermeganové (devítiletá dívka, znásilněná a uškrcená). Pachatel nebyl nikdy dopaden a zdá se, že v tomto případu zůstalo spousta nevyřešených otázek. Lars to tak ovšem nehodlá nechat. A to ani v situaci, kdy se dozví, že tento případ je už promlčený. Pachatele tedy nebude možné potrestat. I tak se spojí s několika nejlepšími kamarády z práce a nejprve z nemocničního pokoje a později z pohovky ve svém domově řídí náročné vyšetřování.

Když vyšetřujete vraždu, musíte si říct: Když musíš, je to, jako bys rád. Nesmíte naříkat, jak je to těžké a jak hrozně málo toho víte. Všechny tyhle řečičky musí stranou. Nehodí se pro žádného skutečného policajta, Když musíš, tak musíš. Tohle platí. Zbytečně věci nekomplikuj. Nevěř náhodám.

Celý příběh je rozdělen na dvě dějové linie, ve kterých hrají roli přítomnost a minulost. Jedna dějová linie spočívá v příběhu Yasmine, druhá v příběhu Larse. Vše pak skvěle propojuje Larsovo pátrání. Kapitoly jsou krátké, takže i když nebudete mít na čtení mnoho času, jednu kapitolu vždy s přehledem zvládnete. Osobně jsem však vzhledem k čtivosti měla problém zůstat jenom u jedné (a to i v časové tísni!).

Lars je velmi zajímavou postavou a jako hlavního hrdinu si ho musí každý milovník detektivek oblíbit. V příběhu se pouští do náročného pátrání, ve kterém budou hrát hlavní roli především logické úvahy. Bavilo mě, jakým způsobem ve svém pátrání postupoval a jak docházelo k odhalování zásadních informací. Ačkoli se celý děj odehrává během pouhých dvou měsíců, je plný zásadních událostí. Hluchá místa se v něm v podstatě nevyskytují. A i když se zdá, že autor z hlavní dějové linky odbočuje, velmi brzy se ukáže, že tomu tak není.

A konec celého příběhu? Částečně očekávaný, částečně šokující. Moc jsem si přála, aby to dopadlo jinak. Vzhledem k tomu, že jedním z hlavních témat je pedofilie, dokáže ve vás závěr (a nejen ten) vyvolat řadu zejména negativních emocí. Mohu říct, že tato kniha je pro mě velkým letošním objevem. Jsem si jistá, že jsem ji nečetla naposled.

Komentáře (0)

kniha Umírající detektiv recenze