Multimatka na plný úvazek

recenze

Není jako ty (2022) / Jenda744
Multimatka na plný úvazek
Mnoho čtenářů už od konce minulého roku očekávalo vydání knihy Není jako ty, která vyšla pod pseudonymem Ellery Lloyd. A já vám s radostí mohu sdělit, že jste se všichni dočkali. Čím vás tento příběh, který žánrově spadá mezi thrillery, může zaujmout? Za sebe mohu říct, že především prostředím, ve kterém se odehrává. Ve světě instagramových influencerů.

Námět je velice aktuální: hlavní hrdinka Emmy Jacksonová je instamáma, která sdílí každodenní život své rodiny na Instagramu. Její manžel je spisovatel a společně mají dvě děti: tříletou dceru a pětitýdenního syna. Mateřství je často těžké a právě ostatní ženy, které prožívají stejně náročné chvíle, jsou pro novopečené maminky záchranným lanem. Sdílí své příběhy a řeší i ty nejtemnější chvilky rodičovství. Emmy se o svůj rodinný život dělí bez příkras, zakládá si na upřímnosti a doufá, že se jí povede rozproudit otevřené debaty, do nichž se ostatní matky rády zapojí.

Škarohlídové s oblibou tvrdí, že Instagram ukazuje dokonalý svět, naleštěný, nafocený přes filtr a nasekaný do úhledných čtverečků – jenže kdo má na všechny tyhle pitomosti čas, zatímco mu na krku visí batole upatlané od kečupu?

Ptáte se, zda je to bezpečné? Kdo ví... Emmy se snaží dodržovat několik pravidel, aby to bezpečné bylo. Nesdílí nic, co by prozradilo, kde bydlí. Nefotí děti ve vaně, nahé, v plavkách... A hlídá, kdo sleduje její účet. A v případě pochybností hned dotyčného zablokuje. Jenže stačí to? Pokud totiž její příspěvky sledujete pravidelně a zaměříte se na detaily, můžete se o této ženě dozvědět víc, než původně chtěla prozradit!

Kniha je napsaná z pohledu Emmy a jejího muže Dana. Zajímavé je, že Dan má k počínání své ženy poměrně dost výhrad. Souhlasí s tím, že v tom, co dělá, je dobrá. Dokáže si získat lidi, pro ostatní je snadné se s ní ztotožnit. Ale Emmyiny proslovy vnímá jako spletenec výmyslů, vynechávek, smyšlenek a polopravd. Podle něj jsou její tvrzení přehnaná, překroucená a nafouknutá. Takže jak to tedy ve skutečnosti je? Jak moc se liší tvrzení v on-line světě a v reálném světě?

Jenže pozor: do hry vstupuje i třetí osoba toužící po odplatě. Nenávidí Emmy. Je plná zloby, nedokáže se vyrovnat s událostmi, k nimž došlo. Nedokáže jí odpustit. Z jejích replik vyplývá, že jde o ženu. A tato žena se rozhodla vzít věci do svých rukou...

Myslím, že tématem vás tento příběh zaujme. Všichni dobře víme, že bychom neměli věřit všemu, co vidíme v on-line světě. A občas se věci mohou pořádně zkomplikovat! Příběh je čtivý, nechybí v něm napětí, samozřejmě tušíte, že se schyluje k něčemu strašnému. Bližší bude toto vyprávění spíše ženám, protože přece jenom mateřství dopadá více na ně než na muže. Na druhou stranu autorka se snažila nastínit celou situaci i z pohledu muže, takže i muži by si z příběhu mohli něco odnést.

Chcete-li i vy zjisti, kde je pravda a jakou minulost skrývají některé z postav, nenechte si tento thriller ujít.

Komentáře (0)

kniha Není jako ty recenze