Můj přítel má sympatickou stalkerku!

recenze

Zamilovaná hypnotizérka (2016) 5 z 5 / Babouš
Zamilovaná hypnotizérka

Australanka Liane Moriarty na české čtenáře zákeřně zaútočila svými nebezpečně čtivými romány v roce 2014, kdy Ikar vydal bestseller Manželovo tajemství . Následovaly knihy Na co Alice zapomněla a Sedmilhářky (obě vyšly v roce 2015). Nyní se na pulty knihkupectví dostala Zamilovaná hypnotizérka .

Zamilovaná hypnotizérka je kniha, která vás upoutá už tou parádní obálkou. Je tak krásná, že si jeden až skoro říká, jestli není hypnotická. Sám jsem se na ty pestrobarevné bubliny vydržel jako v transu koukat asi deset minut. A je to kniha, která vás dostane do transu i po obsahové stránce! Hypnoticky čtivá.

Stejně jako v předchozích knihách, i v Hypnotizérce se Liane Moriarty věnuje tajemstvím a zvratům v životech obyčejných žen . No dobře, tentokrát nejsou zas tak obyčejné. Hlavní hrdinka Ellen O’Farrellová je totiž, jak už název napovídá, hypnotizérka. A druhá žena, která svůj úhel pohledu vypráví v ich formě, stalkerka Saskia.

Co mají tyhle dvě ženské společného? Jak už to tak bývá, je v tom muž.

Konkrétně sympatický a velice pohledný zeměměřič Patrick, který po smrti své manželky Colleen sám vychovává osmiletého syna Jacka. Zatímco Ellen na něj má zálusk teď, Saskia s ním chodila dřív – a pořád se nesmířila s rozchodem.

Tady si všimněme toho, jak Moriarty využívá motiv stalkerství . Zatímco většina současných autorů z toho tématu neváhá ukout dramatický psychothriller (viz Deník mého stínu, Stalker apod.), Liane Moriarty neváhá vzkřísit „staromódní“ myšlenku, že všichni lidé jsou v jádru dobří.

Stalkerka Saskia není úplně šílená a ačkoliv její chování nelze schvalovat a sám bych svého stalkera rozhodně nechtěl, čtenář si na některých místech uvědomí, že Saskia jedná logicky. Já jsem s ní vlastně trochu soucítil . Autorka zde vytvořila mimořádně zajímavou postavu hodné holky, která milovala muže, jeho rodinu, jeho syna a nedokáže se smířit s myšlenkou, že je všemu konec. Ale samozřejmě tady je i temný podtón...

Pohled na stalking z druhé strany. Těžko říct, kdo je v právu, protože lidské vztahy jsou komplikované a jak hlavní hrdinka, titulní Zamilovaná hypnotizérka párkrát zmiňuje, láska není černobílá. Proč jsme najednou cizinci, když jsme ještě před rokem spolu sdíleli život? Kdyby jeden z nás umřel, druhý by na pohřbu seděl v první řadě. A teď nevíme, kde ten dotyčný je, ani co dělá. Byly snad naše city jenom přetvářkou?

Zamilovaná hypnotizérka od Liane Moriarty není pouze společenský román. Je to jedinečná „feel good“ kniha, jejíž čtení vám udělá dobře na duši . Ačkoliv se mi Sedmilhářky líbily o něco víc, rozhodně doporučuji. Doporučuji všechny knihy této spisovatelky.

katy238
07.03.2016

Díky za tip

niknikita
06.03.2016

@Babouš není důvod se červenat, protože bych se ráda uměla také tak dobře vyjadřovat. Myslím si, že napíšete jednou krásnou knihu - neberte to jako lichotku, prosím.

Babouš
06.03.2016

@niknikita ó! díky! červenám se ;)

@Aracely doufám, že to je řečnická otázka - jasně že si ji chcete přečíst! :)

Aracely
06.03.2016

Krásná recenze ! Po přečtení knih od této autorky vždycky běhá mráz po zádech ... No ani nevím jestli si ji chci přečíst nebo ne :-D

niknikita
06.03.2016

Tohle je tak skvělá recenze, že se nemůžu dočkat, až budu mít v rukou knihu s nádhernou obálkou...