Mrtví nás nikdy neopustí

recenze

Zimní lidé (2017) 5 z 5 / a.k
Zimní lidé

Život je nekončící koloběh. Náměsíčníci jsou lidé, kteří se vrátili mezi živé, a už u nás zůstanou navždy.

Statek ve West Hall ve Vermontu leží na nehostinné kamenité půdě, okolo jen neúrodná pole, život zde nikdy nebyl jednoduchý. V lese poblíž se tyčí skaliska Ďáblův pařát, kde se zjevují podivuhodná stvoření doprovázená pronikavým plesnivým pachem vlhké hlíny a zápachem spáleniny. Odnedávna se tu ztrácejí lidé, které už niky nikdo nenajde.

Na usedlosti žije devatenáctiletá Ruthie se svou matkou Alicí a malou sestřičkou. V noci se vrací po flámu domů, v oknech se ještě svítí, má obavy, že bude muset poslouchat matčiny výčitky. Naštěstí se jí podaří proklouznout do svého pokoje, aniž by si musela vyslechnout kázání. Ráno zjistí, že matka doma není, a nenajde ji ani v přilehlém okolí. Ví, že by bylo správné vše nahlásit na policii, ale ta druhou stranu zná postoje matky vůči veřejným institucím. Co kdyby se záhy vrátila. Se sestřičkou prohledávají celý dům a snaží se najít vodítko, proč matka beze slova tak náhle zmizela. Starý dům je plný skrýší. V úkrytech naleznou nečekané objevy, pomocí kterých se snaží matku nalézt.

Druhá dějová linka rozehrává příběh Katherine. Před několika málo lety ji zemřel malý synek na leukémii, nyní přišla při autonehodě o manžela Garyho. Poslední manželovy kroky vedly právě do West Hall a Katherine se snaží přijít na to, co zde pohledával a proč jí o této návštěvě lhal.

Vše nevysvětlitelné, co se odehrává v městečku a okolo Ďáblova pařátu, má svou podstatu v minulosti. V roce 1908 zde došlo k tragédii. Na statku žila Sára s manželem Martinem a zbožňovanou dcerkou Gertie. Sára si prožila peklo, když zemřel její syn, s Gertie má možná právě proto mimořádně pevné pouto, od dcerky se ani na krok nehne. Přesto dojde k neštěstí.

Sára má výjimečné schopnosti. Umí předvídat budoucnost, vychovala ji tetička, kterou v kraji všichni označovali za čarodějnici. Zná prostředky, jak se s mrtvou Gertie zase shledat.

Tragický osud Sářiny rodiny sledujeme v jejich deníkových zápiscích, které střídají současné dění při hledání Ruthiiny matky. Pomalu odhalují dávná tajemství a překvapivě otevírají celou řadu nových otázek.

Autorce se podařilo velice zdárně navodit tajuplnou atmosféru, i nadpřirozené napětí, které nutí číst bez přestání.

Příběh je mimo dvě časové linie rozdělen i na líčení děje pohledem jednotlivých postav. To pomohlo k tomu, že jak se vyprávění posouvá, hatí to vaše předpoklady a odhady, začínáte tápat, vidíte pravdu vždy jen z pohledu konkrétní postavy, i když to vše může být ve skutečnosti úplně jinak.

Knížka se mi četla velmi dobře a splnila má očekávání. Správná dávka tajemna, nedotknutelný svět neživých, ale i velké životní tragédie, které prožíváte v přímém přenosu. A navrch i hrůzná vražda, která otevírá bránu k nekonečnosti.

Tak nevím, až před spaním uslyším škrábání, ťukání nebo šramot, zda-li se mi podaří usnout bez myšlenky, co (nebo KDO) se za těmi zvuky skrývá.

Děkuji nakladatelství Omega za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu můžete zakoupit v knihkupectví Dobrovský.