Mrazivý thriller z Pyrenejí

recenze

Mráz (2015) / Schefik
Mráz

Pokaždé, když se na trhu objeví kniha s přídomkem mezinárodní bestseller a podobně, vyvolá to řadu otázek. Jedna skupina čtenářů samozřejmě na tato doporučení dá a vrhá se po hlavě do něčeho jen díky těmto doporučením, ta druhá skupina čtenářů se nad označením pousměje a myslí si svoje. Mezi tyto “bestsellery” patří i nejnovější kousek z nakladatelství XYZ, mrazivý detektivní thriller Mráz. Jenže zaslouží si tyto přídomky kniha oprávněně?

Jak už samotný název napovídá, na čtenáře zrovna výlet do Karibiku nečeká, přesto se nejedná o tolik populární detektivku ze severu, jak se na první pohled může jevit. Zemi původu této knihy budeme hledat daleko více na jihu, konkrétně ve slunné Francii, i když v tomto případě není přirovnání úplně správné.

Francouzský spisovatel Bernard Minier zasadil úvodní díl série o inspektorovi Servazovi do kraje, v němž vyrůstal. Francouzské Pyreneje dokáží být v zimě pěkně nehostinné místo a tento fakt dokázal autor nejen podtrhnout, ale ještě umocnit na více než šesti stech stranách opravdu mrazivého čtení.

Na první pohled se Mráz jeví jako obyčejná detektivka, jenže první rozdíl se objevuje záhy. Zatímco mrtvoly a vraždy jsou v tomto žánru běžná věc a málokterého čtenáře při čtení zamrazí. V tomto případě to bude možná trochu jinak. Jednoho zimního dopoledne je objevena mrtvola koně bez hlavy, částečně stažená z kůže, zavěšená na nosném stožáru lanovky, jenž vede k místní vodní elektrárně. Kůň i elektrárna navíc patří místnímu magnátovi Ericu Lombardovi, a tak jdou všechny případy stranou a Martin Servaz, čtyřicetiletý velitel kriminální jednotky v Toulouse, je odvolán z vyšetřování brutální vraždy bezdomovce, aby se ujal nejpodivnějšího případu své kariéry.

Navíc se nedaleko místa vyšetřování nachází Wargnierův institut, nedobytná pevnost, v níž se specializují na mimořádně nebezpečné a duševně choré vrahy. Dostat se odsud je prakticky nemožné, přesto je na mrtvole koně nalezena DNA, která patří jednomu z chovanců. Jak je to možné, vždyť se žádný chovanec nemohl dostat ven, nebo snad ano? Navíc se brzy objeví další mrtvola a tentokrát již půjde o člověka. Jaká děsivá tajemství údolí ukrývá, a co na vyšetřovatele ještě čeká?

Minier vytvořil opravdu rozsáhlý román, který i přes svou značnou délku dokáže své čtenáře již od úvodní strany naprosto pohltit. Autor umě splétá jednotlivé nitky případu a předkládá jednotlivé stopy čtenáři v pečlivě připravených dávkách. Nejednou se přistihnete při dumání nad tím, kdo vlastně ten vraždící šílenec je. A i když se zde objevují určité náznaky, autor vždy dokáže odpoutat pozornost jinam a zamotat tak nejednou svým čtenářům hlavu.

V tvrdé konkurenci severských detektivek má francouzský Mráz rozhodně šanci na úspěch. A to i přesto, že někoho může odradit jeho délka. Ale věřte, že v tomto případě to rozhodně nevadí, nudit se nebudete. A to i díky několika dějovým liniím, v nichž kromě vyšetřování z pohledu Martina Servaze a jeho týmu, nahlédneme i díky psycholožce Diane Bergové do znepokojující psychiatrické léčebny, jež nenechá rozhodně nikoho chladným, nebo také do historie horského údolí, které v sobě ukrývá mnohá tajemství.

Ačkoliv jsou reklamní slogany dost často tahákem na čtenáře, v tomto případě ovšem nejsou daleko od pravdy. Což mimo jiné dokazují i hodnocení knihy, potažmo celé série, na různých databázích. Mráz by tak rozhodně neměl uniknout žádnému milovníkovi kvalitních detektivních příběhů, protože již úvodní díl slibuje opravdu skvělý zážitek. Po dočtení tak nezbývá, než doufat, že XYZ přijde s pokračováním co nejdříve.

Komentáře (0)

Přidat komentář