Motýli

recenze

Moje motýlí zahrada (2020) / a.k
Motýli
Za všechno může bělásek řeřichový. Ten inspiroval autorku k sepsání této úžasné obrazové publikace. Kniha je návodem, jak dosáhnout toho, aby naše zahrady nebo balkon tyto nádherná barevná stvoření přilákaly a zároveň nám prozradí, co vše můžeme pro své motýly udělat.

Po krátkém úvodu, zahrnujícího postřehy o vývojových stádiích od vajíčka, přes housenku až ke křehkému motýlímu stvoření, pohlédneme na jejich stravovací potřeby i to, jak vlastně máme docílit porostu připomínajícího rozkvetlé louky, který by byl domovem pro tu barevnou hmyzí nádheru.

Následují tři oddíly s obrazovými přílohami:

1) Jako první se seznámíme s přehledem nejrozšířenějších motýlů našich zahrad, s podrobnou charakteristikou i podmínkami, které pro svůj život motýl potřebuje. Každý motýl má vyhrazenou dvojstranu, kdy na jedné nalezneme detailní fotografii a na druhé vlastní popis. Kniha rozhodně nezastává pouze funkci atlasu motýlů, následuje další obrazová sekce, která je věnovaná motýlímu jídelníčku.

2) Aby housenky nebyly hladové, máte k dispozici fotografie živných rostlin pro housenky spolu s podrobnou charakteristikou a popisem dané byliny, či keře. Vybranými zástupci flory poukazuje autorka především na jejich dekorativnost a vhodnost do malých zahrad.

3) Ve stejném duchu je i poslední obrazový průvodce, potrava pro barevné motýli - medonosné rostliny. Neopomíjí se tedy ani užitečná schopnost dospělých motýlů opylovat květy.

Ne všichni milovníci tohoto nádherného barevného světa mají možnost motýlům přizpůsobit své zahrady. Ba co víc, zahrada je pro ně zcela nedostupná záležitost. Těmto příznivcům jde autorka vstříc na konci knihy. V závěrečné kapitole najdeme další tipy a nápady pro ty nejmenší zahrádky, terasy, či balkony. I tady lze vytvořit takové podmínky, aby se u vás měli motýlí krasavci dobře.

Kniha Moje motýlí zahrada je v měkké vazbě s vyklápěcími, prodlouženými klopami. Na úvodní klopě je zobrazen vývojový cyklus běláska řeřichového a na konci je zachycena různorodost druhů housenek. Na křídovém papíře je kromě zajímavého komentáře a různých důležitých informací nespočet nádherných barevných fotografií, od kterých se jen těžko odtrhnete.

Na závěr slova autorky: „Možná nemůžete zachránit celý svět, ale vaše zahrada se může velmi jednoduše stát barevným místem, na němž se usídlí motýli.“ A já jen dodám, že nemůže být lepší pohled než na opojnou krásu motýlích křídel.

Komentáře (0)

kniha Moje motýlí zahrada recenze