Moderní mág, šaman a čaroděj...

recenze

Elon Musk (2015) 5 z 5 / DriftBooks
Elon Musk

Anotace: Elon Musk bývá označován za největšího inovátora současnosti, podnikatelského génia velikosti Steva Jobse. Také za workoholika, nesnesitelného egocentrika a podivína. Především je ale Musk technologickým vizionářem, který mění science fiction v realitu: jeho atraktivní elektrické vozy Tesla ukazují budoucnost automobilů, SpaceX létá pro NASA na oběžnou dráhu a chystá se na Mars a třetí Muskova společnost SolarCity přivedla miliony Američanů ke sluneční energii.

Životopis je strhující kronikou Muskových úspěchů i selhání. Investigativní reportér Ashlee Vance získal jako jediný novinář exkluzivní přístup k Muskovi a kromě něj vyzpovídal na tři sta jeho kolegů, členů rodiny, přátel i kritiků. Zajímáte-li se o osobnosti, které ovlivní naši budoucnost, začněte u této knihy.

O elektromobilu Tesla a o Muskovi jsem poprvé slyšel v bazénu. Kamarád – geek a nerd – mi mezi jednotlivými uplavanými bazény nadšeně vykládal o nových technologiích, o úžasném vizionářovi Muskovi, sypal data a výkony elektromobilu a v očích měl ten podivný lesk, který mívají fanatičtí apoštolové nových církví. Vzhledem k tomu, že jednou z informací byla cena onoho vozítka, jsem to vnímal na půl ucha… Když jsem pak uviděl tento titul, na rozhovor jsem si vzpomněl, a protože přeci jen nejsem imunní vůči technickým novinkám, a také jako milovník sci-fi, jsem si knihu pořídil.

Když jsem četl životopis Steava Jobse, pořádně jsem nechápal ten ekonomický systém, ve kterém je vynálezce a vizionář nakonec díky investorům vypuzen z vlastní firmy. Musk touto fází také několikrát prochází, aby se ovšem nakonec stal oním obdivovaným a obávaným investorem, který to samé dělá novým a mladým… Koloběh ekonomického světa. Jenomže tito lidé, nekompromisní žraloci s vizí, o kterých zbytek světa napřed pochybuje, ženou lidstvo kupředu. A po případném úspěchu se veškeré zápory a oběti zapomínají…

Další věc, co mě fascinuje je samotný vývoj. Ať už raket firmy SpaceX, nebo automobilu Tesla. Člověk by řekl, že si inženýři něco vymyslí, vezmou součástky, smontují to – a je to. Tak to vidím jako naprostý laik. Jenomže skutečnost je daleko bizarnější než v onom známém večerníčku „A je to!“. Nakonec čtete, že aby to všechno fungovalo, znamená to roky zkoušení, stovky neúspěchů, tisíce hodin únavné práce. Jak je to možné? Dnes, kdy se naopak do věcí dávají „kurvítka“, aby nefungovaly moc dlouho?

Inu – tomu jak funguje televize, motory a podobné technické vymoženosti nerozumím. Snad proto mě to fascinuje. Je to pro mě cosi magického. Jak někoho napadne honit neviditelný elektrický proud přes dráty do mé zásuvky? S úsměvem vzpomínám na otázku své dcery: „A tati, co dělají ti lidé v televizi, když je reklama?“ Na ten ničím nezanesený dětský pohled, kterému vůbec nepřipadá divná myšlenka, že v té malé černé bedně u nás v obýváku bydlí lidé, nebo že tam odněkud dochází, jako do práce, aby tam odehráli, co mají, a během reklamy si trochu odfrkli. A vůbec jí nepřijde divné, že ti samí lidé jsou v jeden čas v milionech dalších bedýnkách. A věří na Ježíška… A... A takoví musí být lidé, kteří ženou lidský pokrok vpřed. Věří, že věci, které normálním lidem připadají nemožné, jsou možné. Jsou to moderní mágové, čarodějové a vypravěči pohádek. Jsou to šamani, kteří z hloubek svého podvědomí vytěží tajuplné znalosti z temných dálných vesmírů a z tisíců jiných dimenzí. A když se jim kouzlo povede, tak je docela jedno, že jsou to třeba neurvalci a v běžném životě vlastně blázni…

Kniha se Ashlee Vancovi povedla. Nikomu nestraní. Najdete v ní hromadu informací. Je čtivá. Není to ten typ: vygoogluj co můžeš, poslepuj a vydej. Za touto knihou je cítit obrovský kus novinářské práce. Takové té pravé, která se neodehrává u počítače, ale ve skutečném světě.