Mobilní doktor radí, pomáhá léčit a... zabíjí...

recenze

Vražedná aplikace (2015) 5 z 5 / Thanyss
Vražedná aplikace

Co naplat, žijeme v digitálním věku. Počítače a notebooky se usadily snad v každé moderní domácnosti a ten, kdo má mobil, má s největší pravděpodobností tu chytrou variantu. I já jsem před několika měsíci přesedlala na „vlajkovou loď“ jednoho výrobce mobilních telefonů. A do dneška vlastně pořádně nevím, co tahle tenká potvůrka s pětipalcovým displejem a čtyřjádrovým procesorem vlastně všechno dokáže. V jednom jsem si ale jistá. Ten telefon je chytřejší než já.

Systém zdravotnické péče a pojištění v USA je složitý až to bolí a ne každý si může dovolit odpovídající a potřebnou péči. Prachy prostě hýbou světem a praktických lékařů je nedostatek. To by ovšem mohla vyřešit jedna geniální aplikace pro smartphony. iDoc je vlastně váš osobní kapesní lékař, kterého máte neustále po ruce, zná vás jako své boty, nikdy není unavený ani podrážděný, vždy je ochoten pomoci a má k dispozici ty nejlepší a nejnovější poznatky ze zdravotnictví. Dokáže vás upozornit, kdy si máte brát léky, zaznamená potencionálně nebezpečné fyziologické změny vašeho organismu a pokud jste cukrovkář, dokáže bezdrátově ovládat hladinu cukru v krvi, pomocí inzulinového zásobníku implantovaného pod kůží. Navíc vás v případě potřeby dokáže objednat ke specialistovi nebo na pohotovost. No nezní to skvěle?

Mladá Kasey se jednou v noci probudí ze zlého snu. Něco není v pořádku. Je těžká diabetička a tak velmi snadno pozná, že má záchvat hypoglykemie. Bohužel není schopná ani vstát z postele a dostat do sebe nějaký cukr. Nedokáže se ani natáhnout pro telefon nebo vzbudit snoubence spícího vedle ní na dosah ruky. Nebohý George Wilson se tak ráno probouzí vedle ženy svého života, která už několik hodin nedýchá.

Uplyne pár měsíců a George, působící čtvrtým rokem jako rezident na radiologii, se snaží vyrovnat s Kaseyinou smrtí a pracuje od rána do večera ve zdravotnickém centru UCLA v Kalifornii. Díky své staré známé ze studijních let se dostane na prezentaci zdravotní pojišťovny Amalgamated, která potencionálním sponzorům představuje převratnou novinku, jež pomůže demokratizovat lékařství – iDoc. George si vzpomíná, že Kasey měla zmiňovanou aplikaci ve svém mobilu. V současné době se beta testu tohoto programu účastní dvacet tisíc subjektů pod přísným utajením. A všechno jde jako na drátkách, výsledky předčily všechna očekávání a iDoc se dokonce postupně učí tak dokonale, že je čím dál méně závislý na podpoře lékařů z masa a kostí.

Jenže by to nebyl Robin Cook, aby nám moderní technologie neukázala i svou temnou tvář. Objeví se háček. A ten háček má za následek úmrtí několika účastníků testu iDoc. Pravda, všem byla nedávno diagnostikována smrtelná choroba s mizivými vyhlídkami na přežití, přesto bylo jejich úmrtí o několik měsíců uspíšeno. Nu, a jelikož George je muž zvídavý, inteligentní a podezíravý, začne mu být podezřelé, že v jeho okolí náhle umírá několik známých. Všichni měli na displeji svého mobilu ikonku s červeným křížem. A tak se v tom náš drahý rezident začne šťourat.

Robin Cook vypustil do světa další zatraceně povedený thriller, který jsem přelouskala za několik hodin a nešla jsem spát, dokud jsem neotočila poslední stránku. Vražedná aplikace je napínavá a zase jsem se přiučila něčemu z technického světa. Aplikace, která by nahradila praktického lékaře, zase nezní tak futuristicky, jak by se na první pohled mohlo zdát; už teď můžete svůj chytrý telefon naučit spoustu věcí jako je měření tepové frekvence, kontrola spánku a další podobné věci. Telefon je navíc nestranný, objektivní a má emocionální odstup. Otázkou však zůstává, kdy začíná být rozhodování umělé inteligence pro člověka nebezpečné. Nakolik je vlastně důležitý lidský přístup? A navíc, každá technologie se dá zneužít, hacknout a nebo se může vymknout kontrole.

Pokud máte rádi moderní techniku, jste fandové všemožných vychytávek do vašeho komunikačního přístroje a máte rádi svižné a napínavé příběhy, pak je Vražedná aplikace přesně pro vás. Tady jednoduše nemám co vytknout, tohle se vážně povedlo.