Minirecenze Včelí vosk

recenze

Včelí vosk (2018) / a.k
Minirecenze Včelí vosk
Včelí vosk je zázrak úlu. Jde o vzácný přírodní materiál, který lidstvo zná už odnepaměti. Už od středověku se z něho vyráběly svíce, do dnešní doby získal uplatnění v různých oborech, například v potravinářství, kosmetickém či farmaceutickém průmyslu.

Autorka publikace Včelí vosk zapojila svou kreativitu a předkládá nám mnoho vlastních receptů na využití tohoto obdivuhodného materiálu.

V knize najdete zajímavé informace o historii vztahu mezi včelami a člověkem, i využití včelího vosku v současnosti. Pro laiky je zde velmi detailně popsaný postup získávání vosku a jeho dělení podle zdroje původu i s následným způsobem využití.

Následuje už část věnovaná konkrétním postupům. Vyrobit tak můžete svíčky (různými technikami), produkty k péči o tělo (balzámy, krémy, masti). Pro zdraví je tu návod na balzám na průdušky při respiračních onemocněních, nebo recept na masti na popáleniny, svědivou kůži, balzám na klouby a svaly. Zajímavé jsou i recepty na výroby mýdla s využitím bylin či vonných esencí. Včelí vosk taky využijete k péči o nábytek a dřevo (krémy, leštěnky). Pro kreativce jsou zde návody na využití vosku při výrobě ozdobných předmětů a dekorací. Můžete se nechat inspirovat k batikování, nebo malování horkým voskem.

V závěru publikace najdete přehledný seznam surovin (másla, oleje, byliny), které se v receptech vyskytly, včetně jejich charakteristiky a popřípadě i složení.
Všechny návody obsahují přehledný soupis, co si k výrobě musíte připravit, a podrobný popis výroby krok za krokem. Naleznete zde i fotky jednotlivých kroků postupu.

Kniha je na kvalitním lesklém papíru a obsahuje veliké množství fotografií.

Z publikace lze vybrat nápady k realizaci jak pro děti, tak i dospělé. Suroviny k výrobě jsou běžně dostupné, pokud nemáte známého včelaře, jsou na našem trhu specializované prodejny s včelařskými potřebami, včelí vosk lze koupit i v některých obchodech se zaměřením na výtvarné potřeby.

kniha Včelí vosk recenze