Mimořádný stařík

recenze

Mimořádný život Franka Derricka, 81 let (2016) / evasamankova
Mimořádný stařík
Jmenuje se Frank. Je mu 81 let a své dny trávil sledováním filmů, pročítáním záplavy letáků a odrážením nabídek vlezlých podomních prodejců. Teď ale začal znovu žít - přejel ho mlékařský vůz a do jeho života vstoupila ošetřovatelka Kelly…

„Ty párky jsou tak staré, že za dva měsíce budou opět v záruce. Můžu je vyhodit?“
„Myslím, že ano. Mám je tam jen ze sentimentu.“


Jednou z knižních novinek poslední doby, která stojí za pozornost, je román Mimořádný život Franka Derricka, 81 let, který vydalo v českém překladu brněnské nakladatelství Moba. Jeho autorem je J. B. Morrison, anglický zpěvák, skladatel a člen punkové kapely Carter USM, v hudebních kruzích známý jako Jim Bob.

Hrdinou této knihy je Frank Derrick, tak trochu (hodně) osamělý 81-letý stařík. Už mnoho let je vdovcem, dcera se vdala do Ameriky, a společnost mu dělá jen kocour Bill. Vlastně omyl… Jsou tu také nejrůznější letáky, kterými ho každý den bohatě zásobuje pošťák, a v neposlední řadě telefonní či podomní prodejci, kteří na něj znovu a znovu útočí s těmi „nejvýhodnějšími“ nabídkami čehokoli. Tuto neměnnou rutinu si Frank zpestřuje nákupy v místním bazaru a sledováním filmů na DVD.

Když Franka na ulici srazí mlékařský vůz a on utrpí zlomeninu paže a několika kůstek na noze, mohlo by se zdát, že bude ještě o něco hůř. Opak je ale pravdou, protože Frank paradoxně od této chvíle začíná opět žít. Svěží vítr do jeho života přináší mladá ošetřovatelka Kelly Christmasová, jež má Franka po tři měsíce každé pondělí navštěvovat a pomáhat mu. Frank krůček po krůčku znovu objevuje krásy světa „tam venku“… A spřádá plán, jak Kellyiny návštěvy o něco prodloužit…

Kelly Christmasová měla na Franka takový vliv, že se cítil jako znovuzrozený. Byla něco jako umělá kyčel. Jeho půlka Aspirinu denně. Byla jeho schodišťový výtah a jeho chodítko. Kelly byla jeho madlo a jeho telefon s velkými tlačítky. Byla jeho vanový zvedák. Byla jako snadno uchopitelné nůžky pro seniory, jako automatický otvírák na konzervy na baterie a jako lžíce na boty s dlouhým držadlem. Kelly nahrazovala všechny vitaminové doplňky, které potřeboval.

J. B. Morrison popisuje každodenní život svého hrdiny i jeho „proměny“ s úžasnou lehkostí, jiskrou a pořádně velkou dávkou suchého anglického humoru. Frank nejen že si uvnitř své hlavy dělá srandu z okolí, ale nešetří ani sám sebe. V sebereflexi zachází hluboko a před čtenářem se plně odhaluje. Jsou to velmi vtipné, často poměrně zoufalé momenty chytání druhého dechu, při nichž jako by se vracel o celé desítky let zpět, kdy překonává sám sebe i svůj věk, a především vlastní samotu. Jsou to chvíle, kdy znovu poznává jaké to je opravdu se těšit na další den a to, co přinese.

Druhá strana mince ale zároveň dojemným způsobem ukazuje, že věk se ošidit nedá. Bolavé klouby, šedivé vlasy, zhoršující se zrak, chrup ve skleničce u postele… To a ještě mnoho dalších proměn pokaždé nakonec člověku připomene, že stárnout je nevyhnutelné. I když to tolik nechce… J. B. Morrison navíc i jasně poukazuje na to, jak moc nejrůznější pochybní prodejci tuto „křehkou“ věkovou skupinu obtěžují, až zneužívají, jak jejich praktiky velmi často zacházejí za rámec jakékoliv solidnosti.

Frank díky Kelly znovu zakusí vůni moře, pozná výhody nákupů ve velkých supermarketech (kup 2 a třetí dostaneš zdarma) a možná taky (ne)přispěje k dobrému umístění své čtvrti v soutěži Rozkvetlá vesnice. Spolu s tím se v ději objeví mnoho filmových narážek, a Frank se prvně v životě koukne na Hříšný tanec…

Mimořádný život Franka Derricka, 81 let je vtipná, místy komická, ale zároveň i poněkud smutná a dojemná kniha o stárnutí, přátelství a samotě. Velmi blízko má ke Stoletému staříkovi od Jonase Jonassona či Muži jménem Ove od Fredrika Backmana… Rozhodně stojí za přečtení, protože Franka Derricka si nejde nezamilovat. Vzhledem k tomu, že J. B. Morrison dokončuje třetí příběh, nezbývá, než doufat, že tato kniha nebude ani u nás posledním setkáním s tímto skvělým staříkem!

Komentáře (0)

kniha Mimořádný život Franka Derricka, 81 let recenze