Milosrdná vrána a nový magický svět

recenze

Milosrdná vrána (2021) / Spuffy
Milosrdná vrána a nový magický svět
Milosrdná vrána mě lákala už v angličtině. A tak jsem ráda, že máme možnost si ji přečíst nakonec i u nás.
Příběh samotný se odehrává ve světě rozdělující své lidi na několik kast. Každá vlastí jméno podle nějakého druhu ptactva. Máme tu vysokou vládnoucí kastu Fénixe, pak to postupně klesá až k samotným odpadlíkům zvaným Vrány. A i když právě tato spodina je utlačována, vykořisťována a vražděna. Jejich přítomnost je ve zdejším světě nutností. Řádí tady totiž mor, který mohou vždy zastavit pouze Vrány. Tudíž je jejich lid jen tolerován do té míry, aby odvedli svou práci při zabíjení nemocných a jejich pálení. V odlišném případě by se mor šířil dále. Některé z nich dokonce vládnou i jistou vzácnou magii, jenž získávají ze zubů. Těmi jim většinou platí za jejich služby při objevení nákazy. Co se však stane, když k se k nim fingovanou smrtí vetře princ se svým strážcem? Takže to bychom měli alespoň lehké přiblížení k ději. Ale podívejme se o na zdejší svět, který je rozhodně promyšlený a dobře vystavěný. Ještě před začátkem samotného příběhu je zde vyobrazená mapa jednotlivých kast. Což je za mě rozhodně jedno velké plus. Pak tu mám však také jedno mínus a tím je vyprávění děje a některé popisy. Neustále byl pro mě problém se v nich orientovat. Jako když něco vysvětlujete a skáčete od hlavy k patě, z čehož ve výsledku vzniká spíše zmatek. Když pak odhlédnu k postavám, tedy třem hlavním. Jenž už jsem zmínila. Máme tu Prince, jeho strážce a Fie čarodějku učící se, jak být velitelkou své skupiny Vran. Tuto nesourodou skupinku události donutí utíkat skrz celou zem, avšak cesta nebude lehká, a tak musím chtě nechtě spolupracovat. Každý z nich během doby strávené spolu, projdou velkou změnou ve svém smýšlení. Odkryjí se i skryté pocity a tajemství. O zvraty ani romantickou linku také nepřijdete, i když většina z tohoto se dá docela lehce odhadnout. Na konci pak máte i strhující závěr, který za mě určitě stojí za to. Celkově tedy přes pár nedostatků se mi kniha velice líbila. Na závěr ode mě další menší pozitivum, a to že kniha na konci nemá až tak otevřený konec. Tudíž i přesto jak moc se těším na pokračování, nemám ten nutkavý pocit, mít nutně u sebe již druhý díl.

kniha Milosrdná vrána recenze