Mezi realitou a fikcí

recenze

Láska mezi písmenky (2016) 4 z 5 / rencovav
Láska mezi písmenky

Když jsem v březnu procházela ediční plány, narazila jsem právě na Lásku mezi písmenky. Poslední dobou jsem k žánru Young Adult velmi svolná a vlastně mě spousta z takto zařazených knížek mile překvapila. Po přečtení anotace, zjištění autora a zhlédnutí obálky jsem neváhala a Lásku mezi písmenky si zapsala na svůj to read list. Jsem ráda, že se mi podařilo dostat se k této novince tak brzy po jejím vydání, protože za to rozhodně stojí!

Šestnáctiletá Delilah si užívá přítomnosti prince Olivera ve skutečném světě. Vyměnil se s Edgarem, synem spisovatelky, která postavu Olivera stvořila, a učí se žít ve světě jednadvacátého století, adaptovat na školní prostředí a trávit hodně času se svou láskou Delilah. Edgar se mezitím v knížce pokouší přimět postavy, aby hrály příběh, který vymyslel, ale taková radikální změna není jednoduchá. Nejhorší ze všeho je, že ne všichni jsou s takto rozdanými kartami osudu spokojeni, a pohádková přání se plní. Stane se tak řada nedorozumění a hlavní hrdinové se s nimi budou muset vypořádat. Poznají například jeden z největších rozdílů mezi pohádkou a skutečností - v realitě se ne vždy plní šťastné konce, naši blízcí umírají a hvězdy nám nepřejí.

Začnu trochu netypicky a vytknu nakladateli, že vydal druhý díl příběhu, aniž by se pokusil napřed přivést na českou scénu počátek vyprávění, totiž knihu Mezi řádky od stejných dvou autorek. Pro pochopení příběhu to sice není důležité, ale bylo by hezké přečíst si ty scény, na které hlavní hrdinové v tomto díle vzpomínají, vědět, jak to celé začalo. Ale třeba se dočkáme, kdo ví.

Už od prvních stránek příběhu mě kniha nesmírně bavila a ohromovala. Výpravu převzali Delilah, Oliver a Edgar a v jednotlivých kapitolách se střídají. Poměrně často na úvod nové kapitoly pokládají autorky zajímavé, nebojím se říct přímo filozofické otázky čtenáři, což se mi líbilo už od začátku, přivedlo mě to na spoustu myšlenek a vlastně jsem se s mnohými názory ztotožnila. Vybrat vhodnou citaci by bylo příliš těžké, ale určitě i vy narazíte při čtení na pozoruhodnou otázku šitou takřka na míru vašemu vnímání knih, světa a lidí.

Tahle knížka si dokázala hrát s mými pocity. Mnohokrát mě rozesmála, na čemž mají ve většině případů zásluhu asi scény ve školním prostředí, ale přivedla mě kromě zamýšlení i dojetí a lítosti, byť slzy jsem nad ní neprolévala. Nebudu moc tajemná a přiznám se, že mi udělalo velkou radost, že má příběh šťastný konec, i když také ne pro všechny. Ze všeho nejhorší je, když jednomu páru je v lásce přáno na úkor druhého, který se musí rozdělit a to pravděpodobně navždy. Jenže i tak to v životě může chodit.

Knížku doporučuji všem milovníkům Young Adult, pohádek, zamilovaných a dobrodružných příběhů, které rozhodně nejsou bezduché, naopak k vám promlouvají přímo i skrz hlavní hrdiny. A taky všem, kteří beznadějně až po uši zbožňují nějakého literárního hrdinu, s trochou nadsázky vám knížka dodá naději. (:D)

A jestli vás nepřesvědčilo tohle, dejte na první dojem, protože komu se nelíbí ta skvělá obálka?