Metoděj ve spárech intrik

recenze

Případ podezřelého arcibiskupa (2017) 4 z 5 / a.k
Případ podezřelého arcibiskupa

V Moravském království za vlády Svatopluka panují rozbroje mezi nitranskou a moravgradskou církví. Arcibiskup svaté církve moravské je Metoděj. Má rozpory se svými podřízenými, nitranským církevním správcem Wichingem, a oblíbený není ani u klidného až neprůbojného moravgradského správce Burkharda. Wichingovi vadí, jako většině prelátů, že lidé po působení Metoděje a Konstantina na Moravě rozumí a vědí, a tudíž jsou hůře ovladatelní, franští kněží ztrácí vliv, který na Moravě kdysi měli.

Vlivem protivníků musí Metoděj až u papeže obhájit své působení v zemi. Mise do Říma r. 880 byla pro něho úspěšná, papež mu udělí mimo jiné i privilegium používat slovanský jazyk při bohoslužbách. Po návratu z Říma proběhne velkolepá hostina. A zatímco všichni oslavují úspěchy, sledujeme roztržku tajemné osoby s knězem Geroldem. Hádka vede ke smrti Gerolda. Záhadná postava na pokyn nadřízeného obstará Metodějův meč, odtáhne Geroldovo tělo do baziliky a Metodějův meč nastraží jako falešný důkaz.

Vyšetřování smrti se ujme přítomný kníže Slavomír, kterému zdatně asistuje jeho věrný přítel viking Erik. Oba již mají za sebou několik úspěšně vyřešených případů a Slavomír udělá vše pro to, aby obhájil nevinu svého přítele Metoděje.

V úvodu knížky představuje autor působení hlavní postavy Slavomíra u králů v minulosti, i celkový obrázek politicko-mocenské situace země. Z počátku jsem měla problém se do příběhu začíst, úvod nebyl moc zábavný, ale brala jsem ho za jistou daň své neznalosti předešlých knih série a určitě mi poskytl ucelený obrázek o postavách i době, ve které se ocitáme.

Postupně jsme se s hlavní postavou dostali až do roku 905, kdy kníže Slavomír vzpomíná u náhrobku Metoděje na okolnosti jeho cesty i návratu z Říma, i vyvrácení nařčení Metoděje ze smrti kněze.

Na pojetí příběhu se mi nejvíce líbilo použití retrospektivy a vlastní akt Geroldovy smrti. Následné pátrání nenabízí už téměř žádnou akci a je vystavěno na vyšetřovacích dialozích. Bohužel i sám autor čtenářovi spoustu napoví, takže rozuzlení případu nenabízí žádné velké překvapení.

Kniha předkládá propracované popisy, které pomůžou udělat si obrázek o stylu života tehdejších lidí, způsobu bydlení, odívání nebo jejich smýšlení. I když v některých případech by mohly, na můj vkus, být tyto pasáže štíhlejší.

Co musím vyzdvihnout, je nakládání autora s historickými reáliemi. Je zde vidět snaha poskytnout čtenáři relevantní informace k dané době. I když zrovna z tohoto období je obecně známých poznatků poměrně málo. Pod čarou nalezneme v mnoha případech odkaz na skutečnosti objevené nebo zdokumentované historiky či archeology. Jak v knížkách nemusím, tak tady oceňuji i doslov, kde autor sám upřesňuje některá fakta týkající se doby a kontextu v jeho knize.

Samotný detektivní případ je jednoduchý. Potěší však každého, který miluje historii a chce si udělat obrázek o období vlády Svatopluka I. i okolnostech církevní nezávislosti Velké Moravy v čele s arcibiskupem Metodějem.