Město padajících letadel

recenze

V případě neočekávané události (2017) 4 z 5 / monushka
V případě neočekávané události

Každý z nás má zajisté stále v živé paměti to, když nás v dětství dospělí častovali otázkou, čím bychom si přáli být, až vyrosteme. Spousta z nás s nadšeně planoucíma očima říkala nějakého oblíbeného hrdinu nebo královské postavy, o kterých jsme si přečetli v pohádkové knížce a nebo okoukali v nějakém seriálu.

Ano, i já jsem si jako malá přála být princeznou, to přiznávám, ale toto nereálné přání se s mým přibývajícím věkem pomalu ale jistě měnilo na něco skutečnějšího - toužila jsem se jednou stát letuškou. Myslím si, že pokud bych za svým snem šla a nenechala ho usnout na vavřínech, možná by se mi to i podařilo. Tato touha se ve mně už nadobro usadila mezi nesplněná přání, ale letadla a vše kolem nich mě fascinují dodnes. Takže bylo zcela samozřejmé, že poté co jsem zahlédla obálku V případě neočekávané události a přečetla si anotaci, s velkým nadšením jsem po knize sáhla.

Americká spisovatelka Judy Blumeová vydala již na tři desítky knih pro všechny věkové kategorie, ale já se s ní seznámila až nyní. Za velké plus knihy V případě neočekávané události rozhodně považuji to, že autorka své vyprávění vystavěla na pevných základech založených na pravdě - ona sama pochází z městečka Elizabeth v New Jersey, ve kterém se příběh odehrává. Judy se dokonce ve svých čtrnácti letech stala svědkyní tří leteckých katastrof v průběhu několika měsíců. Na těchto neštěstích vystavěla základní dějovou linku knihy. Jsem vděčná, že se Blumeová po šedesáti letech svého mlčení rozhodla tuto bariéru zbortit a své ne zrovna příjemné zážitky sepsat do knihy, protože se jedná o nevšední téma, na které čtenář často nenarazí.

Blumeová svůj příběh obsadila velkým množstvím postav s různými charaktery. Stěžejní postavou se pro nás ale stává dospívající slečna Miri, která pracuje ve školních novinách, nezná svého vlastního otce a bydlí se svou matkou, babičkou a strýcem, který pracuje jako reportér novin Elizabeth Daily Post. Nejen ona se stává nechtěným svědkem všech tří leteckých katastrof, které během osmi týdnů na městečko Elizabeth spadnou a díky kterým přijde během 58 dnů o život 116 lidí. Jak je vůbec možné, že k těmto třem neštěstím dojde takto záhy po sobě? Opravdu se jednalo o nešťastné shody náhod a nebo za těmito katastrofami někdo stojí?

Přihlíželi jsme tomu, jak obří stroje brázdí vzduch nad našimi střechami ve stále větším počtu. Varovali jsme, že jednou musí přijít den, kdy dojde ke katastrofě.
Říkali nám, že se to nemůže stát, že prý se snažíme zabránit pokroku.
Sledovali jsme, jak z řeky Elizabeth vytahují poslední kusy poničených křídel letadla, které mělo na svědomí 56 životů. Nadarmo jsme čekali na řešení, které by zabránilo tomu, aby se podobné hrůzy mohly opakovat.
A tak dál sledujeme nebe nad námi a čekáme.

Celou dobu jsem si kladla otázku, jak moc se spisovatelka ztotožnila s postavou Miri a co vše ze sebe této mladé slečně propůjčila. Miri totiž v příběhu není jen svědkem katastrof, ale máme možnost nakouknout do její křehké duše a poznat společně s ní krásu první lásky. Miri však není ani zdaleka jedinou postavou, která tvoří tento příběh.

V případě neočekávané události je tvořena ze čtyř částí, přičemž nám hned ta první představí některé z velkého spektra postav. Tyto čtyři části pokrývají časové období od prosince roku 1951 do srpna 1952. Osm měsíců stačí k tomu, aby se životy některých lidí úplně od základů změnily. Stačí si jen pomyslet, že bych měla během osmi týdnů prožít tři letecké katastrofy a už mi vyráží pot na čele a klepu se. Musím říct, že na můj vkus je zde charakterů až přehršel, chvílemi jsem si připadala ztracená jako Alenka v říši divů. Z tohoto důvodu musím snížit hodnocení, neboť dle mého názoru mohla autorka několik vynechat a věnovat se detailněji některým, se kterými se setkáváme ve všech částech.

S některými postavami se seznámíme jen na krátkou dobu, než s nimi havaruje dané letadlo. Vím, že autorka se snažila o to, aby nám ony „oběti“ připadaly více reálněji, ale na mě to mělo celkem depresivní dopad, až se musela párkrát sáhnout po balení kapesníčků. S postupujícími kapitolami zjišťujeme, jaké bylo propojení některých postav a zjistíme, že život se s námi opravdu vůbec nemazlí.

Co se týče historického pozadí příběhů, v tu dobu byla v plném proudu Korejská válka a tudíž nad všemi mužskými hrdiny visí otazník s povoláním. Dokonce se najdou i tací, kteří by pro dobro své vlasti narukovali rovnou a dobrovolně. V příběhu je i skutečné politické pozadí, tou dobou totiž zemřel anglický král Jiří VI. a jeho nástupkyní se měla stát pětadvacetiletá princezna Alžběta. Líbí se mi, když je nějaká kniha doplněna o historicky doložitelná fakta, protože mě následně baví jejich ověřování.

Co se mi na knize ještě velmi zamlouvá je to, že každá kapitola začíná novinovým článkem z novin Elizabeth Daily Post a ke konci i Las Vegas Sun. Líbilo se mi, že jsem si mohla přečíst nějaký zajímavý postřeh, komentář či důležitou zprávu před tím, než se něco dělo. Zjistila jsem, že aby působila autorka věrohodně, použila články dobové, z novin, které v současnosti již neexistují - Elizabeth Daily Journal a Newark Evening News.

V případě neočekávané události zajisté potěší každého čtenáře, který má v oblibě příběhy bohaté na postavy a dění. Tato kniha je totiž tím vším doslova nasáklá a za sebe jí mohu jen doporučit.