Merde! se dočkal audiopodoby

recenze

Merde! Rok v Paříži (2007) / Schefik
Merde! Rok v Paříži

Když se v roce 2005 chystal britský novinář a spisovatel Stephen Clarke vydat svou knihu Merde! Rok v Paříži, neočekával od ní vůbec nic. O to větší bylo jeho překvapení, když se během krátké doby katapultovala mezi naprosté bestsellery. U nás Merde vyšlo poprvé v roce 2007 a nyní o osm let později se dočkalo i své audioknižní podoby, o kterou se stejně jako v případě knižní předlohy postaralo nakladatelství Plus.

Za svůj úspěch vděčí kniha především typickému Clarkovu humoru, s kterým líčí veškeré své útrapy během svého prvního stráveného roku ve Francii. Jako typický Angličan to neměl zprvu vůbec jednoduché a narážel na překážky takřka na každém rohu. A přestože je příběh v mnoha ohledech vlastně tragický, díky suchému anglickému humoru se dostává úplně opačnou stranu barikády.

Ostatně celá kniha je inspirována vlastními autorovými zážitky, které si sám ve Francii prožil. A věřte, že příslovečné MERDE neobsahuje název knihy pro nic za nic. Otázkou však zůstává, jestli se i v audioknize podařilo zachovat podobného ducha, který doslova uhranul miliony čtenářů po celém světě.

Za samotným načtením této audioknihy stojí seriálový, filmový a divadelní herec Vladimír Hauser, kterého budou znát návštěvníci divadla Husa na provázku. Setkat jsme se s ním mohli ale i v Četnických humoreskách či aktuálním seriálu Doktor Martin. Ani v oblasti audioknih není tento interpret naprostým nováčkem. Posluchači se s ním mohli již setkat například v Komenského adaptaci Labyrintu světa a ráje srdce v jazyce 21. století.

Vladimír Hauser má řízný hlas, který je navíc velmi dobře zapamatovatelný. Přesto se mohou někteří posluchači s jeho interpretací nějakou dobu sžívat. Po pár minutách si však “vše sedne” a vyjde najevo, že obsadit Vladimíra Hausera coby interpreta této knihy byl velice dobrý krok. Hauser podává velmi přesvědčivý a vyrovnaný výkon, který při samotném poslechu nikterak neruší. Ba právě naopak, narátorovi se podařilo přesně vystihnout celkovou atmosféru této knihy včetně ironických narážek a suchého anglického humoru, kterými je kniha doslova prošpikována.

Celkovou atmosféru audioknihy podporuje i hudební doprovod, který odděluje jednotlivé kapitoly a vyloženě z něj čiší Francie. Jedinou výtkou může být fakt, že samotná audiokniha je rozdělena do relativně dlouhých částí. Takže ve chvíli, kdy posloucháte knihu na cd, čekají na vás kapitoly o délce hodina, hodina a půl, což například v autě při kratších cestách není úplně ideální.

Kromě této malé výtky se Merde! Rok v Paříži vydařil na výbornou a může se směle zařadil mezi stálice humoristické audioknihy, které se u nás těší neutuchající oblibě. Po doposlechnutí poslední kapitoly tak můžeme jen doufat, že se nakladatelství Plus rozhodne nahrát i další knihy z této série. Byla by totiž velká škoda, aby zůstal Rok v Paříži osamocen.