Medozvěstka

recenze

Medozvěstka (2014) 3 z 5 / evasamankova
Medozvěstka

V dusné atmosféře keňských voleb je v Nairobi nalezena zavražděná mladá prostitutka. Úřadům je její osud zcela lhostejný. Podaří se přesto dvěma zaníceným policistům najít jejího vraha?

Bývalý novinář BBC Richard Crompton zasadil svoji prvotinu Medozvěstka do keňského Nairobi, kde už několik let spolu se svojí rodinou žije. Jeho detektivní příběh tak dává možnost ponořit se do naprosto odlišné kultury.

Příběh se odehrává v roce 2007, v období Vánoc, kdy se v zemi konají prezidentské volby a napětí mezi znepřátelenými kmeny se každým dnem stupňuje a vyostřuje.

Právě tehdy je v jednom kanálu v parku nalezeno mrtvé tělo mladé masajské dívky, které někdo provedl velmi brutální obřízku. K případu se náhodou dostává i policista Mollel, který byl před několika roky převeden k dopravní policii kvůli tomu, že si po bombovém útoku na velvyslanectví, při němž zemřela jeho žena, přehnaně pouštěl před novináři pusu na špacír ohledně výkonnosti policie.

Mollel se spolu s přiděleným kolegou Kiungou pouštějí do vyšetřování vraždy. Je mnoho důvodů myslet si, že oběť byla prostitutkou, proto začínají pátrat mezi těmito děvčaty. Jedna z nich, která si nechá říkat Medovka, jim brzy pomůže objasnit identitu mrtvé a zároveň je nasměruje dál.

Stopy vedou k náboženskému hnutí jistého George Nala i k jednomu z nejvlivnějších lidí v Nairobi - sedmdesátiletému Davidu Kingorimu. Navíc detektivové zjišťují, že oběť byla údajně těhotná. Než však stačí poodhalit další dílky pravdy, jejich nadřízený se rozhodně případ z politických důvodů odložit. Mollel i Kiunga přesto pokračují v pátrání tajně dál...

Naprosto odlišná úroveň země i její zvyky mají vliv přirozeně i na průběh vyšetřování. Nenajdete tu proto žádné policejní databáze, laboratorní analýzy, testy DNA a po celou dobu vyšetřování vlastně nedojde ani k pitvě oběti. Detektivové si tak musejí vystačit čistě s výslechy podezřelých a vlastními dedukcemi.

Tempo detektivní části je díky tomu trochu vlažnější, alespoň ve srovnání s knihami, které se odehrávají v té vyspělejší části světa. Naopak konec mi přišel, když přihlédnu k průběhu vyšetřování, až zbytečně překombinovaný. Ale je taky možné, že moje mozkové závity jen vyhlásily menší stávku.

Naproti tomu atmosféra knihy je přímo bouřlivá. Už jenom sami detektivové Mollel a Kiunga jsou jedním velkým kontrastem. Příslušníci dvou rozdílných kmenů mají zcela odlišné soukromé životy i pracovní postupy. Přesto spolu fungují po většinu doby bez problému a vzájemně se doplňují.

Jejich vyšetřování stěžuje předvolební chaos a násilí, které definitivně propuká spuštěním voleb a podivnými machinacemi během sčítání výsledků. Autor vypráví v přítomném čase, proto o to více vyniká atmosféra rozvášněných chudinských čtvrtí i politické korupce.

Právě silná a působivá atmosféra je hlavní předností knihy. Vcelku obyčejná hlavní detektivní zápletka se tak jejím světle jeví jako mnohem atraktivnější a zajímavější. Všem, kteří by rádi příběh z ne tak časté končiny, doporučuji.