Meč Pravdy 02: Kámen Slz - alebo EPIC! EPIC! EPIC!

recenze

Kámen slz (2009) 5 z 5 / Overdead
Kámen slz

Dnes sa pozrieme spolu na druhú časť úspešnej série amerického autora Terryho Goodkinda s názvom Meč Pravdy, na knihu s názvom Kámen slz. Kniha nás znova zoberie alebo priam nás strhne do nového epického dobrodružstva, ktoré priamo naväzuje na prvý diel tejto knižnej série! "Podarená" trojica Richard, Kahlan a Zed opäť zachraňujú svet, ale teraz je toho v stávke oveľa viac a protivník je oveľa silnejší, než si kedy mohli myslieť.

Autor: Terry Goodkind
Vydavateľstvo: Classic
Počet strán: 628
Preklad: Martin Stočný
Rok vydania: 2099, 1. vydanie originálu - 1995
ISBN: 978-80-86707-04-4
Séria: Meč pravdy (2.)
Originálny názov: Stone of Tears

Dej: Po porazení Darkena Rahla si Richard užíva zaslúžený pokoj. Myslí si, že teraz bude všetko už iba lepšie a lepšie, že si bude môcť spokojne žiť spolu s Kahlan v Západozemi. Richard však ani netuší, čo spôsobil, čo rozpútal tým, že zabil Darkena Rahla. Práve prvé problémy sa objavujú v D´Hare v Paláci Ľudu, na mieste skonu mocného tyrana. Tam Zeda napadne a pokúsi sa zabiť niečo, čo by v tomto svete nemalo byť, niečo, čo by sa tam nikdy nemalo zo svojho "väzenia" dostať. Zed si rázom uvedomuje, že iba Richard môže napáchané zlo odčiniť a zabrániť skoro nevyhnuteľnému koncu všetkého živého, lebo zo svojho sveta, zo svojho väzenia sa chce dostať ten, ktorý nenávidí život, ten ktorého sa bojí aj tá najsilnejšia žijúca bytosť! Navyše aby toho nebolo málo v Richardovi sa začínajú objavovať schopnosti čarodeja, veľmi mocného čarodeja. Bývalý lesný sprievodca však tieto schopnosti nevie ovládať a to ho zabíja, jediná šanca ako prežiť prichádza od záhadných sestier Svetla, ktoré už tisícky rokov trénujú čarodejov a učia ich ako ovládnuť ich moc a ako nedopustiť aby ich ona pohltila. Sestry svetla možno vyzerajú ako záchrana v poslednej hodine, ale aj oni skrývajú svoje temné tajomstvá.

Hneď od začiatku nám autor nedá vydýchnuť a hádže nás do nového dobrodružstva plného nebezpečenstva očami Richarda, Kahlan a Zedda, čiže nečakajte pomalý rozbeh s kopou opisov, ale rovno niečo ako strmý pád na začiatku obrovskej "horskej dráhy"! Hneď na začiatku nám autor odhaľuje sľúbené tajomstvá, ktoré naznačil v prvom diely a zároveň vytvára ďalšie a ďalšie, ktoré nás priam nútia čítať ďalej a ďalej.

Každá z postáv postupom času stojí zoči voči svojmu vlastnému problému, ktorý nie je o nič menej dôležitý alebo nebezpečný než problémy ostatných. Postavy, ktoré už poznáme z prvého dielu sa menia, dospievajú, ukazujú nám aj svoje skryté časti. Ukazujú sa aj v takom obraze v akom ich nepoznáme, napríklad Kahlan ako veliteľka vojska tiahnúceho do vojny. Najväčším vývojom však podľa mňa prechádza nikto iný než Richard, ktorý si musí zase vytrpieť veľa kvôli svojmu cieľu. Počas príbehu stretávame aj nové postavy, postavy jedinečné s originálnymi osobnosťami ako je napríklad mord-sit Cara (provokujúca, vtipná a so zaujímavými schopnosťami), šamanka Du Chaillu alebo sestra Svetla Verna (striktne poslušná a verná sestra, ktorá si však aj striktnú poslušnosť žiada).

Štýl písania je taktiež veľmi dobrý, hoci na J. R. R. Tolkiena v mojich očiach autor nemá, ale aj tak je toto dielo napísané výborne. Nechýba tu brutalita ani jemná erotika, čiže z toho sa dá usúdiť, že to bude kniha skôr pre nás starších. Príbeh postupuje tak ako "tečie rieka", nie je treba sa vracať, čítať pasáže znova, spájať si rôzne veci v hlave alebo len nechápavo pozerať, čo sa deje ako je to v niektorých zložitých knihách ako je napríklad Malazská kniha padlých od Stevena Eriksona. Dielo môže mať taktiež aj jemne poučný charakter a to či už princípom Čarodejových pravidiel alebo "skrytého" významu niektorých pasáží.

Chcel by som však varovať tých, ktorí práve vyhľadávajú knihy písane štýlom ako série Píseň ledu a ohně od G. R. R. Martin alebo už spomínaná Malazská kniha padlých, lebo pre nich táto kniha má obrovskú nevýhodu a to je v celku jednoduchý dej, "málo" postáv a existencia hlavnej postavy, ktorú sprevádzame celým príbehom a ktorá je v podstate nesmrteľná, v porovnaní s vyššie spomínanými knihami.

Hlavná zápletku príbehu môže pripadať trochu neoriginálne, ale tento fakt mení kopa okolitých a súvisiacich problémov a udalostí, ktoré sa počas 628 strán odohrajú.

Osobne sa mi na tejto knihe nepáčila jedna vec a to celkom rýchle a spontánne ukončenie knihy. Mám z toho trochu taký pocit akoby sa už autorovi nechcelo vymýšľať ďalej alebo akoby sa snažil urýchliť koniec knihy, aby nebola táto kniha ešte väčšia ako už je. Veľmi pravdepodobné je však aj to, že je to autorov vlastný štýl písania.

Pre mňa táto kniha nemá chyby. Milujem ju tak ako prvú časť a rozhodne ju odporúčam všetkým, ktorým sa páčil aj prvý diel alebo ľuďom, ktorý majú chuť začať čítať niečo rozsiahle a epické (ale začnite pekne od prvého dielu!). Autor tak isto ako v minulej knihe načrtol na konci určité veci, na ktoré dostaneme odpovede až v ďalšej časti a práve preto budeme po nej prahnúť ako sme prahli po tejto! 5/5!