Mazací tramvaj

recenze

Mazací tramvaj (2017) / MMacicekk
Mazací tramvaj
Anita trpí několika fobiemi a téměř nevychází z domova. Bydlí v Krakově, ale z nitra svého bytu sleduje lidi na celém světě přes webové kamery. Její posedlostí je sledování neznámého muže kamerou umístěnou na mazací tramvaji v Praze. Muži říká Zo a ví o něm téměř vše - od týdenního harmonogramu po zvyky a přátele. Sledování je jejím únikem před realitou a umožňuje jí zapomenout na krachující manželství i na dítě, po němž marně touží už několik let.
Den neúnavně střídá druhý do doby, než objeví ve skříni šaty, které si nikdy nekoupila - nesnáší totiž květované vzory. Později objeví v kabelce rudou rtěnku, co není její. Pak přijde drsný šok...Je tu někdo, kdo o ní ví úplně všechno a pomalu realizuje svůj plán.

Psychothrillery jsem si v poslední době hodně oblíbila a snažím se číst především ty, které mě zaujmou, pak se však neubráním srovnání s jinými. Jak už jsem se dříve zmiňovala, u téhle knihy mě na první pohled upoutal název a poté hned obálka. Přiznám se, že mě lákala i polská autorka, přece jenom Polsko je naším sousedem a vždy si ráda v tomto žánru přečtu něco od nás středoevropanů. Takže jsem moc dlouho neváhala a při první příležitosti si o knihu požádala Ježíška. Samotné čtení jsem pak dlouho neodkládala.

Děj je vyprávěn z pohledu čtyř vypravěčů - Anity, Adama, Marty a Erika. Anita a Adam jsou manželé, kterým se pomalu ale jistě rozpadá jejich vztah. Vzájemná láska se jim vytratila po letech marného snažení o dítě a v současnosti se jejich sexuální život striktně řídí podle Anitina ovulačního kalendáře. Anita každý měsíc propadá větší a větší depresi z vlastního selhání, neboť se jí stále nedaří otěhotnět. Kdysi však taková nebyla. Byla to usměvavá žena, která měla radost ze života. Teď se však mračí na celý svět. Kvůli fóbiím pracuje z domova a ven vychází jen na prohlídky do gynekologické ordinace. Aby unikla svému trápení, denně sleduje lidi na webových kamerách po celém světě. Oblíbila si však jednoho muže v Praze, kterého vídá pomocí kamery umístěné v mazací tramvaji.

Adam pracuje v prosperující firmě. Z Anity je otrávený a každé ráno vychází o dvě hodiny dřív do práce, jen aby nemusel trávit čas s ní. I přes stereotyp a všechny problémy stále doufá, že se jejich manželství dá ještě zachránit, ale to nezáleží bohužel jen na něm. Časem si však najde milenku, která mu poskytuje každodenní únik před manželským stereotypem a hádkami.

Marta je pomstou posedlá žena, která pro to, aby dosáhla svého cíle, udělá prakticky cokoliv. Naopak Erik je obyčejný malíř věnující se svým zakázkám, přesto i on bude mít v příběhu svou důležitou roli. Jak se příběhy těchto čtyř lidí propojí, se dozvíte po přečtení této knihy.

Na úvod musím říct, že mě Mazací tramvaj velmi mile překvapila. Měla jsem velká očekávání, neboť kniha slibuje, že půjde o "psychothriller, který nedokážete odložit, dokud ho nepřečtete". S tím mohu jen souhlasit, a to i přes rozvláčnější začátek, kdy máte pocit, že pouze sledujete životy dvou mladých lidí, kteří jsou frustrovaní z nenaplnění manželského svazku. To se však brzy změní.

Charaktery hlavních hrdinů jsou vykresleny velmi dobře. Čtenář má totiž možnost nahlédnout do myšlenkových pochodů ženy, která se marně snaží o dítě. Život se jí smrsknul na plánování ovulace, a konání pohlavního styku z povinnosti v plodné dny, aby po provedení těhotenského testu s opětovným negativním výsledkem propadla do hlubší a hlubší frustrace. Měsíc za měsícem. Už dva roky. Určitě vás nepřekvapí, že i mužský protějšek se musí s touto situací nějakým způsobem vyrovnávat, a to si myslím, že autorka zachytila velice věrně. Jako čtenář jsem se kolikrát bavila nad diametrálně rozdílným myšlením ženy a muže, které je v této knize vyvedeno až k dokonalosti.

Ze začátku nejspíš budete přemýšlet, co vlastně spojuje ony čtyři hlavní postavy a i když motivy pomsty vám autorka odhalí již v polovině, nic to nemění na tom, že budete s napětím obracet další a další stránky s touhou se dozvědět, jak vše nakonec dopadne. Myslím, že budete stejně překvapeni jako já.

Nehodnotím plným počtem pouze z toho důvodu, že příběh měl občas pomalejší tempo, než jaké bych si představovala. Výhodou jsou však krátké kapitoly, které vám tento pocit spíše zmírní. I tak jsem měla ze začátku pocit, že se děj moc nehýbe a stojí na místě.

Na závěr chci jen podotknout, že i přesto, že pro mě ještě nedávno byla Magda Stachula zcela neznámou autorkou, troufám si říct, že se jí povedl napsat skvělý, ale hlavně originální psychothriller a mě nezbývá než tajně doufat v to, že budou do češtiny přeloženy i další její knihy. Ze zvědavosti jsem mrkla na goodreads.com, kde jsem zjistila, že loni vyšla autorce v pořadí druhá kniha s názvem Trzecia. Anotace vypadá opět lákavě.

Mazací tramvaj doporučuji nejen milovníkům psychothrillerů, ale i příležitostným čtenářům tohoto žánru. Kniha vás určitě příjemně překvapí a vaši pozornost si rozhodně zaslouží. Jen je škoda, že Mazací tramvaji nebyla věnována větší reklamní kampaň, aby se dostala k více čtenářům.

Komentáře (0)

kniha Mazací tramvaj recenze