Maminčin mazánek

recenze

Maminčin mazánek (2017) 3 z 5 / MMacicekk
Maminčin mazánek

Představte si lesní hrob. V něm leží matka s dítětem. Jeden z nich je živý, druhý mrtvý.
Pátráním po pohřešovaných osobách je pověřena Charlie Staffordová, detektiv konstábl londýnské Metropolitní policie, jíž tímto úkolem pověřil přímo její šéf, detektiv inspektor Geoffrey Hunter. Pátrání však ztěžují nejasné stopy a lživá svědectví. Navíc začnou mizet další páry. Podezřelých je hned několik, ale je mezi nimi pachatel? Dokáže Charlie zastavit sadistického vraha včas a předejít jeho dalším hrůzným činům? Nebo se sama bezděčně stane obětí?

Ke knize Maminčin mazánek jsem se dostala díky recenznímu konkurzu, který probíhal na stránkách nakladatelství a k mému překvapení jsem byla vybrána. Anotace lákala na neotřelý detektivní příběh a já se na knihu těšila o to víc. Zda nakonec splnila má očekávání, se dozvíte níže.

Maminčin mazánek je prvním dílem série s detektivem konstáblem Charlie Staffordovou, který napsala britská autorka Sarah Flint píšící pod pseudonymem. Autorka ve své knize čerpá ze svých zkušeností, neboť 35 let pracovala u Metropolitní policie v Londýně. Mezitím se roky snažila prosadit jako spisovatelka, a když konečně od svého vydavatele obdržela smlouvu, práci u policie ukončila a začala se naplno věnovat kariéře spisovatelky. Mummy´s Favourite (Maminčin mazánek) je její prvotina, která vyšla v roce 2016. Její druhý detektivní příběh s názvem Trophy Taker vyšel v roce 2017.

Na úvod musím říct, že jsem knihu přečetla ve velmi krátkém čase. Za dva dny jsem ji měla přelouskanou, což o něčem svědčí. Autorce skutečně nemohu upřít její čtivý styl, který vás vtáhne a nepustí. Kapitoly jsou krátké a psány jsou z vícero pohledů. Na jedné straně stojí Charlie a celý policejní vyšetřovací tým, na straně druhé pachatel, který je až neuvěřitelně zvrácený. Velmi brzy se dozvíme, co pachatele k jeho hrůzným činům vede, ale až do konce budeme tápat, kdo se za oním vrahem skrývá. Pachatel je opravdu zrůdný člověk nemající slitování a nad jeho činy vám zůstane rozum stát. Takový pachatel v knižním světě dlouho nebyl a autorce se povedl vykreslit bravurně. Tady však s vychvalováním bohužel skončím.

Jako detektivka s prvky thrilleru mi přišla tato kniha tuctová a nalajnovaná jak podle šablony. Opět se zde vyskytuje detektiv - žena se smutnou minulostí, s níž se doposud nevyrovnala. Naštěstí zde neholduje alkoholu a ani nemá problém s muži. Na zadní straně přebalu jsem si všimla, že kniha je doporučována fanouškům Angely Marsons. Ano, zde mohu souhlasit, některé prvky jsou velmi podobné, ale myslím si, že autorka kvalit Angely Marsons zdaleka nedosahuje.

Autorka bohužel nepřišla s ničím novým, ve své kategorii je kniha pouhým průměrem a nebýt skvěle vykresleného a dostatečně zvráceného pachatele, brzy by tato kniha zapadla a neštěkl by po ní ani pes. Korunu tomu nasadil závěr a odhalení pachatele, které mě vůbec nepřekvapilo. Tito pachatelé už mě opravdu unavují, resp. autoři, kteří, jako by neuměli přijít s něčím novým, originálním, netuctovým, což je velká škoda.

Jelikož se jedná o autorčinu prvotinu, s nějakými nedostatky jsem počítala a budu doufat, že její další počiny budou o něco podařenější.

Na závěr chci uvést, že knihu nedoporučuji slabším povahám a matkám, včetně těm nastávajícím. V tomto ohledu je to celkem drsné čtivo vhodné pro otrlejší povahy. Naopak knihu si užijí milovníci detektivek a thrillerů a pokud se vyžíváte ve zvrácenosti pachatele, přijdete si zde na své.