Máma pro Veroniku

recenze

Máma pro Veroniku (2008) / Morsie (964 views)
Máma pro Veroniku
Hlavní hrdinka Marie je zdravotní sestra. Je to práce, která ji baví, pro kterou se nejspíš narodila. Její laskavá povaha je jako stvořená pro práci s nemocnými lidmi. Mariin život byl pěkný, ovšem po svatbě se to pěkné smrklo už jen na tu práci. Petr, její manžel, ji totiž začal krátce po svatbě bít. Začal s ní opovrhovat a být k ní hrubý. Marie, která byla z toho všeho zmatená, si nestačila uvědomit, že by s tím měla něco dělat. Tak nějak si to ani nechtěla přiznat - ostatně jako mnoho žen s podobným osudem. Petrovo chování pořád omlouvala, až začala věřit tomu, že tak to normálně chodí.

Když si pak chtěli pořídit miminko, myslela si, že se to všechno zlepší - Petr totiž děti miloval. A Marie možná měla pravdu, možná by se to zlepšilo. Kdyby ale dítě přišlo.

Po důkladných lékařských vyšetřeních se ukázalo, že Marie je zcela zdravá, a že ona děti mít může. Petr toto tvrzení ignoroval a dál si trval na svém. Chyba byla jednoznačně v Marii - je to ženská a chyba je vždycky v nich.

A pak už to šlo všechno z kopce. Petr si domů přivedl milenku. No umíte si představit, co to asi s Marií udělalo. Hned druhý den odešla ke kamarádce a tam zůstala dlouho do noci. Musela se ze všeho vypovídat a vybrečet, její pohár konečně přetekl. Když se pak vrátila, čekalo ji ovšem nemilé překvapení v podobě Petrových kopanců a úderů. Měla zlomená dvě žebra, pohmožděnou ruku a obličej zřízený jako by spadla do míchačky. Konec tomu všemu ještě zdaleka nebyl.

Jedinou útěchou pro Marii bylo, že se to všechno událo v době, kdy se seznámila s mladým vdovcem Láďou a jeho malou dcerou Veronikou. Láďa své nové známé Marii bez váhání nabídnul azyl. V jeho velkém bytě bylo dost místa pro něj s dcerou i pro Marii, která tak aspoň našla útočiště a skrýš před svým mužem. Měla konečně chvíli čas a klidné místo k přemýšlení. Přemítala skoro nad vším – co prožila, nad svým osudem, nad svou naivitou, nad svou hloupostí. Snažila se představit si svojí další budoucnost – bez Petra. Nakonec všechno ohlásila a rozhodla se, že se od Petra odstěhuje. Našla si malou garsonku a s pomocí přátel ji začala zařizovat. Cítila se konečně svobodně a dobře. A nejen to, Láďa i malá Veronika si Marii moc oblíbili.

Máma pro Veroniku je další z mnoha příběhů od Táni Keleové - Vasilkové. Tenhle příběh vás opravdu chytne za srdce. Je to prostě vyprávění o ženě, ženě, kterých je svět plný. Tohle je důvod, proč čtu knížky od Táni. Ona totiž píše o lidech, její příběhy a postavy nejsou ploché. Nechybí jim reálnost. Zkrátka to jsou příběhy obyčejných lidí a jejich obyčejných, často ale nevšedních, osudů.

kniha Máma pro Veroniku recenze