Magie není čarodějnictví

recenze

Příběh magie (2020) / Kikina182
Magie není čarodějnictví
Brystal Vždyzelená má ráda svoji rodinu, ale nelíbí se jí, co od ní společnosti vyžaduje. Podle konvencí by se dívka jako ona měla připravovat na manželství, zakládání rodiny a neklást zbytečné otázky. Jenže rodinný život není to, co by ji zajímalo. Miluje čtení a učení. Ovšem pro někoho jako ona, dívku, je to zapovězeno.

Brystal si ale dokáže najít způsob, jak se navzdory všemu dostat ke knihám. Ale objeví mnohem víc než jen knihy. V Jižním království se totiž manipuluje s historií a magie je vnímána jako něco špatného. Brystal, ale zjišťuje, že je i dobrá magie a že jí oplývá. Tohle samotné zjištění ji však bude stát všechno, ale zároveň jí dovolí být tím, kým skutečně je.

Stejně jako autorova série Země příběhů a většina pohádkových knih je i Příběh magie napsán v er-formě. V tomhle případě se ale příběh nepřesouvá od jedné postavy ke druhé, jak to tak u této formy většinou bývá, ale spíše se soustředí na hlavní hrdinku. Ale jelikož je Brystal přítomná u všech důležitých událostí, vůbec to nevadí, protože je zároveň viděn příběh i všech ostatních.

Chris Colfer má skvělý styl psaní. Kniha je sice napsána pro publikum kolem deseti let, ale dokáže do sebe vtáhnout čtenáře i mnohem starší. Autor sice píše jednodušeji, aby vše bylo pochopitelné, ale zároveň nešetří detaily a vyhýbá se zdlouhavým nudným popisům. Kniha pak působí lehce a moc dobře se čte.

Postavy jsou dobře popsané a to nejen vzhledově. Jejich vnitřní charakteristika je opravdu bohatá. Chris Colfer rozhodně nezastává názor, že v pohádkách má být všechno černobílé a je třeba mít jasně určené strany. Díky tomu, že žádná z postav nemá předurčenou svoji roli, působí mnohem reálněji a skvěle se hodí k příběhu.

Země magie je založena na docela staré a ohrané zápletce o tom, že dívka, která si přijde divná, zjistí, že vlastně není divná, že je jen někdo jiný a patří jinam. U pohádek je to opravdu typická zápletka, ale autor s ní dokázal pracovat a vytvořil zajímavý a do jisté míry i originální příběh nejen pro děti.

Hodně se mi na téhle knize líbí, že i když je určena pro děti, autor tam odkazuje na mnoho důležitých témat, která se ve společnosti vždycky řešila a nejspíš také budou. Jedná se především o otázky rovnosti, předsudků, korupce a dalších.

Řekla bych, že to nenásilným způsobem dává knize úplně nový rozměr. Hodně lidí si to určitě s aktuální situací ve světě spojí a mnoho zase ne. Je to vlastně taková přidaná hodnota, která příběhu rozhodně neškodí, ale není nutné ji ani vnímat. Ale osobně bych řekla, že to celý tenhle pohádkový příběh povyšuje na nový level.

Z Příběhu magie jsem nadšená. Moc se mi líbila už autorova předchozí série Země příběhů, ale tahle kniha má ještě něco na víc, díky čemu mi přijde zkrátka lepší. Pokud máte rádi pohádkové příběhy, třeba i s nějakým přesahem do reality, tak vám knihu určitě doporučuji. Je opravdu nádherná a skvěle se čte.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství Albatrosmedia - Fragment.

kniha Příběh magie recenze