Lze opravdu žít lehce v době nejistoty?

recenze

Žít s lehkostí (2016) / RenataP
Žít s lehkostí

Plně se ponořit do nejistoty. Umíte to? Umí to málokdo, protože je v naší přirozenosti před nejistotou utíkat, strkat hlavu do písku a v extrémních případech se vydat schválně úplně jinou cestou, než na jakou nás „nejistota vede“. Ono totiž ničemu neutečeme. Autorka uvádí, že právě ono plné ponoření se do nejistých vod našich životů je klíčem k úspěchu, jak zase vyplavat. Jak se naučit plavat. Protože klidné vody neexistují, nebo nejsou k dispozici dlouhodobě.

Co k této knize říct? Snaží se ukázat život jako věčnou výzvu. Jako přelévající se pramen možností, zisků, ale také ztrát. Nejistoty si většinou spojujeme se ztrátami, ale když se podíváme pod povrch této energie, zjistíme, že to je také energie zisku. Ten by nebyl bez toho, kdyby život neplynul. Nahoru a dolů. Pema velmi hezky vypisuje tři základní výzvy, ona je nazývá „závazky“, které jsou o tom, že se naučíme přijmout sami sebe, svou situaci, svou duši. Naučíme se otevřít se bolesti, otevřít se své situaci a soucítit vlastně i sami se sebou. A jako poslední „závazek“ povídání právě o tom, že se aktivně podíváme na své ztráty a opláčeme je, necháme je za sebou a podíváme se, kde máme nové výzvy. A všechno je stále provázeno tím pocitem plně prožívané přítomnosti a přijetí toho, že nic nebude zítra stejné jako bylo včera.

Nějaké nedostatky?
Mohou být. Asi bych úplně nesouhlasila se snahou autorky nás přesvědčit, že všichni lidé jsou ve své podstatě dobří. To je možná omyl, který by nás mohl zavést na scestí, ale na druhou stranu vždycky je dobré přemýšlet alespoň o tom, kde to dobré v člověku. Ano, dát šanci tomu to najít. Ale nehledat to za každou cenu. Také se kniha lépe čte těm, kdož již znají něco z buddhismu a těm, kterým tento plavný styl, jemný a obsahující buddhistické výrazy, vyhovuje.
Ostatní budou možná trochu škobrat přes text, ale i tak, autorka přináší mnoho opravdu praktických rad, dává logické souvislosti a ukazuje tu negativní stránku života asi takovou, jaká opravdu je.
A nabízí účinná řešení.

O autorce:
Pema Chörön je buddhistická mniška a žákyně Chögyama Trungpy rinpočeho, jednoho z nejvlivnějších buddhistických učitelů 20. století. V současné době působí jako představená a učitelka v klášteře Gampo Abbey na ostrově Cape Breton v kanadské provincii Nova Scotia, prvním tibetském klášteře určeném pro obyvatele Západu. Z mnoha inspirujících knih, které napsala, vyšly v nakladatelství Synergie například tituly Jak meditovat a Místa, která vás děsí.
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com