Lukáš z mimozemské civilizace

recenze Lukáš a profesor Neptun (2017)

Lukáš z mimozemské civilizace
Knih o autismu je velmi málo. Přesto však jsou kvalitní a dobře vystihují právě tuto nemoc. Českých knih na toto téma je ještě méně.

Nakladatelství Albatros ve spolupráci s nakladatelstvím Pasparta vydalo Řvi potichu, brácho, která reálným způsobem vysvětluje život autistického dospívajícího chlapce. V loňském roce vyšel titul od spisovatelky Petry Štarkové, která má na svém kontě několik knih pro děti.

Lukášovi je devět let a trpí autismem.

"Já jsem si zatím nevšiml, že bych nějak trpěl. Totiž vlastně jednou jsem trpěl opravdu hodně, když jsem měl zkažený zub a ten mě moc bolel. Autismus nebolí, jen je člověk jiný. Takže je lepší říkat o mně, že mám autismus, než tvrdit, že autismem trpím, protože to není pravda." (str. 11)

Tak tedy jinak. Lukáš má autismus, poruchu autistického spektra (PAS).

Stejně jako jiné autistické děti i on vykazuje typické znaky tohoto onemocnění - dodržování pravidelného režimu, výkyvy nálad, emocí a vzteku při nečekaných změnách. Lukáš je chlapec, který má velký zájem o astronomii. Zná všechny planety, umí poznat hodně souhvězdí i hvězd. Vlastní několik dalekohledů a s tím největším pátrá po noční obloze. Neustále u sebe nosí háčkovaného fialového panáčka, kterého dostal od babičky. Ale Lukáš ví, že je to profesor Neptun, který na naši planetu přiletěl raketou až z dalekého Neptunu.

Velký mýtus o autismu je, že děti s PAS nemají přátele. Petra Štarková tento omyl vyvrací. I autistické dítě má potřebu kontaktu s ostatními. Na ostatních však je, aby autistu pochopili a respektovali jeho potřeby.

Vypravěčem je jak malý Lukáš, tak také profesor Neptun. Jeho vyprávění je označeno kurzívou. Kapitoly jsou krátké a doprovází je ilustrace Milana Starého, který má za sebou spoustu knižních ilustrací, například sérii Pachatelé dobrých skutků.

V této knížce se malý čtenář nenásilnou formou seznamuje s aspekty autismu. Nejsou zde velké citové scény, které byly v již jednou zmiňovaném vyprávění od Ivony Březinové. Knihu mohou číst devítileté i lehce starší děti, kterým je především titul určen. Myslím si, že příběh je vhodný i do školních lavic a povídání si s paní učitelkou o Lukášově nemoci.

Na konci je poznámka pro rodiče, pedagogy a všechny, kteří se s autismem setkali nebo se o tuto problematiku zajímají. V kostce je zde vysvětleno, co autismus je, jaké byly dříve předsudky a jaký je pohled na autistické děti nyní. Také tu najdete několik tipů, jak se může lidem s autismem pomoci. A na úplný závěr jsou na webových stránkách www.pasparta.cz připraveny pracovní listy, které si můžou zájemci stáhnout.

Za sebe můžu doporučit nejen zvídavým dětem, ale i dospělým čtenářům.

autor: MartinaF · 12. ledna v 17:57 · přečteno 143x

Komentáře (0)