Lucianna - B. Small

recenze

Lucianna (2014) / Stanka
Lucianna - B. Small
Když jsem se začetla do Lucianny, třetího dílu z cyklu Dcery obchodníka s hedvábím, byla jsem trochu na pochybách, jakým směrem se příběh o třetí dceři Giovanniho a Orianny Pietro d´Angelo bude ubírat. Po zaklapnutí knížky jsem si tak trochu oddychla, protože i přesto, že první dva díly o Biance a Francesce byly podle mě o něco slabší, Luciannou si autorka – tedy alespoň u mě – spravila reputaci. Ano, Lucianna se Bertrici Small opravdu povedla a nakonec jsem byla ráda, že jsem po prvních dílech dala příležitost i třetímu dílu.

Lucianna si po kotrmelcích jejích starších sester Biancy a Francescy nemohla vybírat z nekonečné řady nápadníků. Její věno bylo téměř nulové, pověst rodiny pošramocena, tudíž jí nezbývalo nic jiného, než přijmout nabídku k sňatku od vlivného, ale starého knihkupce, který by jí knidně mohl dělat dědečka. Její manželství-nemanželství však netrvalo dlouho a Lucianna se záhy stala vdovou, avšak s dostatečným vlivem a majetkem po zesnulém choti. Je jasné, že na mladou vdovu si začali dělat zálusk noví nápadníci, kteří více než po Lucianně, slintali po jejím majetku. Lucianna si byla plně vědoma toho, že protentokrát je už její máti – co se ženichů týče – z kola pryč a paní svého osudu je jen ona sama. Navíc, když do Florencie a do jejího skromného knihkupectví zavítal neznámý cizinec, Angličan Robert Minton, hrabě z Lisle – stačil jediný pohled, jedna sbírka básní pro královnu, několik štůčků vzácného hedvábí od jejího otce, několik romantických chvil v jeho společnosti, výsadní postavení v zastupování cechu florentských obchodníků s hedvábím v Anglii a její život se začal ubírat jiným směrem…

Příběh o Lucianně a Robertovi je milá historická romance naplněná vtipem, šarmem a již pověstným erotickým jiskřením, kterého je v autorčiných knížkách dostatek.
Luciannu si jako hlavní hrdinku oblíbíte takřka okamžitě. Byla nejenom inteligentní, spravedlivá, ale také praktická. Nějakou slabou a křehkou ženu, kterou skolí jedno nebo dvě kýchnutí rozhodně nečekejte. Jako silná žena – obchodnice v neznámé zemi udělala velký kus práce a mnozí muži by se od ní rozhodně měli co učit. Kromě těchto vlastností byla také skvělá přítelkyně a společnice, tudíž bylo jen otázkou času, než si někdo všimne jejích skutečných ctností.
Robertovi role hlavního hrdiny sedla na jedničku. Nehledal u atraktivní vdovy pouhé rozptýlení či možnost, jak nejvíce si nacpat kapsy jejími penězi – ty mimochodem, díky jeho titulu, jmění i panství opravdu nepotřeboval – ale byl rozvážný, trpělivý a opravdový gentleman, o jeho věrnosti vůči králi ani nemluvě. V knížce nechybí ani politické souvislosti – tentokrát o samotném Jindřichu VII. Tudorovi, ale zase jimi nebyl příběh přesycen. Intriky na královském dvoře a postava Margaret Beaufortové, královy matky, byly knížce vkusným doplňkem. Samého "ťuťuňuňu"se Lucianna s Robertem taky nedočkají a i těch pár záporáků se v knížce najde, ale protentokrát byl konec takový, jaký by měl být...

Musím říci, že Bertrice Small odvedla skvělou práci, spojila krásný romantický příběh s notnou dávkou historických detailů a vytvořila živý příběh o nezávislé ženě, obchodnici s hedvábím, v nestabilní Anglii. Pokud jste, milé čtenářky, věrné autorčiným knížkám, jsem si jistá, že vás Lucianna rozhodně nezklame.

Komentáře (0)

kniha Lucianna recenze