Love story v pozadí uhrančivé Paříže

recenze

Isla a šťastné konce (2015) / Snow Fairy
Love story v pozadí uhrančivé Paříže
Paříž je město plné života. Co víc, je hlavně plné lásky. A na americké škole v samotném srdci Paříže romantická Isla už nějaký ten pátek nemůže spustit oči z Joshe, kluka, který o ni z jejího pohledu absolutně nejeví zájem.

Ale Paříž je nejen město, které nikdy nespí. Je to také město netušených možností a přání, které jenom čekají, aby byly splněny. A tak se z Isliny platonické lásky postupně stává něco, o čem by si nikdy snad nepomyslela, že by mohla být pravda. Isla má najedou nejen sebe, svou rodinu, sestry a toho nejlepšího kamaráda pod sluncem, ale také toho nejvíce okouzlujícího kluka, když kdy obýval planetu Zemi.

Ale stejně jako se taková láska dá lehce získat, dá se také lehce pozbýt a Isla poznává, jak láska umí být hořkosladká.

Do třetice všeho romantického, sladkého a perkinsovského. Isla a šťastné konce, Paříž, cestování a kousek světa na dlani.


Perkinsová se ve své třetí knize do série Polibek pro Annu opravdu nedržela zpátky. Romantiky tolik, že jsem z toho měla až pocit, jako bych plula na obláčku z cukrové vaty. Valnou většinu knihy jsem kolem sebe dokonce skoro viděla ty jednorožce a duhu. Ale ať už mám romantiku jakkoli ráda, už toho na mě bylo možná i trochu moc. Přeslazená romantika je věc, která ne každému sedne. Perkinsová pro Islu vytvořila opravdu romantiku ve tvaru francouzské makronky. A i přesto, že říkám, že až tolik romantiky a lásky v jedné knize mi už tolik nevoní, tak nemůžu říct, že jsem si kus oné romantiky neužila. Naopak, užila a celému mému čtenářskému zážitku vévodilo cestování. Nádech nádherné, elegantní a sofistikované Francie, rozbouřeného a nespoutaného New Yorku a exotické a opojné Barcelony. Tohle jsem si neskutečně užívala. Cestování tomu všemu dodávalo nádech velkého dobrodružství.


"A právě tehdy mi dojde, že tohle - tohle - je zamilovat se."


Isla a šťastné konce ale není jenom o lásce, i když té opravdu, jak jsem se už zmínila, užijete dosyta. Láska ani v normálním životě není jenom černobílá a jako pojem také není jednoduchá. Perkinsová se kromě šťastné lásky dotýká i pochyb a nerovností, které lásku přirozeně doprovázejí. Láska občas umí otočit o 360 stupňů a z naprosté jistoty je najednou velká rozmazaná skvrna a jak určitě víte, hranice mezi láskou a žárlivostí je opravdu velmi, velmi tenká.

Z celé série jsem od začátku, od prvního dílu, nesmírně nadšená. Stephanie Perkinsová píše nádherné oddechové knížky, které potěší, uklidní a pohladí. A i přesto, že jsem si ze srdce nejvíce užila Polibek pro Annu, Lola s Islou jsou hned v těsném závěsu. A jak se mi ze začátku Isla opravdu jevila přespříliš sladká, tak čím blíž konci jsem byla, tím více se ukazovala reálnější a pro mě také příjemnější.

A na tu osudnou, strhující scénu, které vévodí St. Claire, na tu nemám jediného slova, to je vrchol celé knihy, který jsem prožila téměř se slzami v očích. Takový to byl zážitek.

S koncem léta se nemusíte mračit, v žádném případě. Sáhněte po Isle a jejích šťastných koncích (nebo kterékoli jiné knize od Perkinsové) a léto, láska a slunce se vám vrátí jako mrknutí oka.

Komentáře (0)

kniha Isla a šťastné konce recenze