Liz Nugent, V úkrytu

recenze

V úkrytu (2018) / Daysy
Liz Nugent, V úkrytu
Lydia Fitzsimonsová má dokonalý život v krásném velkém domě se svým manželem Andrewem a synem Laurencem. A ani vražda Annie Doylové jí tento její svět nesmí narušit, i když je třeba zajít do extrémů.

„Můj manžel Annie Doylovou zabít nechtěl, ale ta prolhaná tulačka si to zasloužila....”

Výborný psychologický thriller. Jedině tak se V úkrytu dá specifikovat. Pro milovníky všelijakých thrillerů a psychologicky zaměřených příběhů, jako jsem já, je tahle kniha vážně lahůdka. Moc jsem se na ni těšila už po přečtení anotace. Hned vám sice prozradí svým způsobem oběť i vraha, ale věřte, že to není zdaleka všechno a pořád se máte na co těšit. Ani v nejmenším bych od knihy nečekala to, co z toho nakonec vylezlo.

Je to mrazivý příběh o neskutečné síle mateřské lásky, která nezná hranic a je schopna udělat cokoliv. A když říkám cokoliv, tak myslím úplně cokoliv. Ať je to vyšinuté jak chce.

Roku 1980 Lydia se svým manželem v afektu zabijí mladou narkomanku, kterou následně pohřbí na své zahradě a snaží se na vše zapomenout. Pro Lydii je to hračka, zatímco její manžel celou situaci neunese. Laurence není hloupý a poměrně brzy si dá vše dohromady. Od té doby sledujeme příběh z pohledů tří různých postav a různých úhlů. Lydie, Laurence a Karen, která je sestrou zavražděné. A to stojí za to!

Kniha je rozdělená na tři části - jedna právě z roku 1980, další z roku 1985 a poslední z roku 2016. To se mi moc líbilo, protože to celkový příběh ukazuje také z dlouhodobého hlediska. Koho by nezajímalo, jak postavy, které se motaly kolem vraždy, žijí i několik let poté?

Autorka má velice uvolněný styl vyprávění, který hezky plyne. Přečtete třeba 50 stránek jedním dechem a ani nevíte jak, prostě se nemůžete odtrhnout. Příběh je psán nenásilným způsobem, ale stejně nemáte šanci se nudit u nějakých hluchých míst.

Poslední dobou se knihy tohoto žánru rodí jak houby po dešti, ale Liz Nugent tady nastavila knihou V úkrytu laťku opravdu vysoko. Naposledy mě takto šokovala výborná Zmizelá od autorky Gyllian Flynn a jsem si jistá, že V úkrytu je zase na dlouhou dobu poslední.

Komentáře (0)

kniha V úkrytu recenze