Lincoln

recenze

Lincoln: Tým rivalů (2013) / Safienka
Lincoln
Má první biografie, ke které mě zavedla zvědavost. Nevěděla jsem, že se chystá kniha, natož pak film. Nikdy jsem tento žánr moc nečetla ani nevyhledávala, takže to je vlastně taková má premiéra. Přemýšlím o tom, jak bych tuto recenzi uchopila, neboť se nabízí hned několik možností. Hodnotit styl knihy a potom podání informací a údajů, které jsou zpracovány na základě zapálenosti samotné autorky.
Doris Kearns Goodwin je autorkou historických a biografických děl a hlavně držitelkou Pulitzerovy ceny. Její zanícenost pro historická data a události je tak veliká, že stihla zpracovat nejen životopis Abrahama Lincolna, ale též i dalších amerických osobností, jako je například J.F.Kennedy, F.Roosevelt a jiní. Díky jejím podrobným informacím, které získala jako stážistka v Bílém domě, byl natočen i film pod vedením Stevena Spielberga. Bohužel nemohu posoudit, které z těchto pohledů je líp uchopen, přesto věřím, že u obou si fanoušci najdou to své.
Musím přiznat, že ač se mi kniha četla velice dobře, tak jsem od ní čekala něco jiného. To, že to bude z většiny o politice a samotné vládě amerického prezidenta jsem tušila, ale že tam bude tak málo o samotném myšlení a životě Abrahama Lincolna, to jsem nečekala. Přesto tam mohou čtenáři nalézt spoustu politických manévrů a zajímavých postupů, jak vést lidi. Máme možnost si udělat představu o různých lidských záludnostech, které nám dávají najevo, jak dokáže člověk jednat fér či nefér, s ohledem pro blaho všech či svého.
Dílo začíná předvolební kampaní v roce 1860, kdy se na post prezidenta hlásí několik uchazečů, mezi nimi i úspěšný, ale podivný právník A. Lincoln a končí atentátem v roce 1865. Stejně tak, jako je to všude, tak se kolem celých prezidentských voleb motá neuvěřitelné množství postav, které jsem popravdě vůbec nestíhala zpracovávat. To, jaké množství jich bylo, nám dokazuje rejstřík v závěru knihy. Díky tomu, že jsem se o toto období nikdy moc nezajímala, jsem si k četbě musela otevřít další publikaci, která mě zasvěcovala do celé problematiky americké politiky a následné pravděpodobně největší občanské války – Severu proti Jihu. Krom již zmíněných zásadních postav politiků a vojevůdců jsem se snažila nalézt to, co jsem od knihy očekávala prapůvodně. Vždy, když jsem se dočkala, tak to bylo pouze na chvíli.
Dílo nám samotné dává najevo už od začátku, jak bude psáno, a že se pravděpodobně nic nezmění. Ale protože naděje umírá poslední, tak jsem ho dočetla až do samotného konce a celkově jsem byla překvapena s jakou lehkostí se to četlo.

Obsah autorka zřejmě čerpala z dopisů, novinových článků, deníků, rozhovorů a jiných dokladů, které byly v té době zaznamenány. Máme tak možnost číst dílo, které je vyprávěno. V několika málo chvílích jsem si všimla přítomnosti lidskosti a čtivých chvilek, kdy byla popisována šedá trčící ponožka jakéhosi ministra, která evidentně zaujala oko novináře či byla popisována zuřivost samotné manželky Mary nad otloukáváním hlavy o strop kočáru při cestách. Ze samotného a osobního života prezidenta tu bylo jen málo okamžiků. Až posledních několik stran a v průběhu pár záznamů nám dává najevo, co byl tento neuvěřitelně vysoký, vnímavý, empatický, inteligentní muž za člověka.

„Lincoln v sobě spojoval opravdovou skromnost i celoživotní touhu podílet se na utváření své doby a vtisknout se do paměti lidí. Díky této neobyčejné kombinaci vlastností dokázal navazovat přátelství a spojenectví s lidmi, kteří ho dříve pomlouvali. Dokázal převzít odpovědnost za chyby jiných, dokázal připustit vlastní omyly a poučit se z chyb, dokázal se vzdát méně významných zájmů ve prospěch důležitějších cílů.“
Styl podání tohoto díla je určené těm, kteří se o období vlády Abrahama Lincolna více zajímají a je pro ně přínosem ta spousta informací, které zde autorka podává. Ač jsem přivržencem spíše vyprávění v první osobě, toto se mi četlo až překvapivě dobře.
Shrnutě řečeno - v ruce jsem měla možnost držet knihu, která je zaměřená hodně politicky, přesto velice čtivě napsaná. Nelituji, že jsem ji mohla přečíst a posoudit. Naopak jsem nyní obohacena alespoň o několik málo pocitů, které mi vytváří úsudek o člověku, který byl v pravou chvíli na správném místě. Slova, která byla součástí jeho projevu, mě o tom nenechávají na pochybách.

„ ... se zlou vůlí vůči nikomu, s laskavostí vůči každému...“

Komentáře (0)

kniha Lincoln: Tým rivalů recenze