Liga výjimečných /The League of Extraordinary Gentlemen/

recenze

Liga výjimečných (2002) 5 z 5 / Kapis
Liga výjimečných

Milovali jste romány J. Verna, jeho Kapitána Nema, Ztracený ostrov, atmosféru klasických dobrodružných skoroSCI-FI románů industriálního konce 19.století, Defoova Robinsona, Stevensnova Jeckyla a Hydea, Wellsův Konec světů, Sherlocka Holmese, divoká dobrodružství koloniálních časů Alana Quatrmaina? Víte kdo byl Dorian Gray? Milujete ALANA MOOREa a jeho geniální díla??. Pokud ano, tenhle fantastický komiks je přímo pro Vás! Já osobně jsem se tomuto parádnímu dílku strašně dlouho vyhýbal, protože jsem bohužel viděl film, který byl přímo otřesný a s touto předlohou má společného opravdu málo. Osobně se vůbec nedivím, že se Alan Moore distancuje od všeho, co podle jeho komiksů bylo natočeno. Teda s výjimkou Watchmen – ti byli celkem věrni, ale i tam byl jinak udělaný konec, zkrátka původní předloha je původní předloha a filmové adaptace málokdy dosahují kvalit originálů, i když se najdou i výjimky. V případě Ligy Výjimečných je to však pravý opak.

Tak a odteď to bude malinko, ale jen malinko !!SPOILER!!, protože se mi nechce děj nějak detailně popisovat, takže i ten, kdo si to chce vychutnat nezkaleně cizím pohledem, klidně ať čte dál, protože se stejně nic převratného nedozví. Toto dílo povedenou mainstreamovou kresbou opatřil Kevin O´Neill a jak bývá u moorových počinů zvykem, je přímo přecpáno různými podrobnostmi, detaily a nenápadnými narážkami, takže mnohdy se jen kocháte a zkoumáte. Celé je to vyšperkováno nádhernými “dobovými“ plakáty, kabaretními pozvánkami k estrádním kouskům a reklamami 19. století, lákající na košilaté knihy, patentní korzety nebo Energit, přípravek posilující svaly.

Životopisy autorů na obálkách jsou smyšleně obscénní a v každém z dílů jiné, komplexně a s citem zasazené do světa tohoto díla, kdy třeba Moore je popsán jako bývalý cirkusový exponát, který svět morzakorů ohromil takovými význačnými spisky jako “Dětská zahrada venerických hrůz“ (1864) - no prostě kulervoucí nádhera. Londýn vypadá trochu jinak, než vypadal ve skutečnosti na konci 19. století, monstrózní plnoocelové opancéřované parní čističe silnic se prohánějí pod obrovskými sochami, jeřáby, všude přítomnými ultravzducholoděmi, parníky a jejich zběsilými kombinacemi.

V této době tajná služba britského impéria sežene, za poměrně dramatických okolností, z arabských opiových doupat, francouzských bordelů, či Nápravné akademie pro padlé dívky, dohromady největší muže své vlasti – největší monstra a bestyje té doby. Protikoloniálního inda a buřiče Kapitána Nema s jeho Nautilem v podobě obrovské chobotnice (nechápu proč aspoň tento geniální tvar v tom posraném filmu nepřevzali), Mr. Jeckylla-Hydea, koloniálního hrdinu Quatrmaina (o němž jsem dobrodružné romány nečetl), Hawley Griffina, vědce, který se zneviditelnil a jednu sličnou drákulovu "známou", Willhelminu Murrayovou, která to všechno koordinuje, ale i ona nakonec zjistí, že jsou všichni pouze loutkami v rukou nelidské státní moci. Moore mistrovský přivádí tyto románové postavy, které se zatím nepotkaly ani v imaginárním světě mistrovsky na jedno pódium a rozehrává s nima excelentní představení. V prvním díle zažijeme spoustu dobrodružství, kde dojde i na megamonstrózní leteckou bitvu s pyroexplozivním bombardováním nad Londýnem, druhý díl pak začíná invazí z Marsu a bojem Ligy s těmito vetřelci, ale i s vnitřním nepřítelem.

Všechno to nakonec dopadne dobře pro Londýn i svět, ale žádný slzuronící happy end nečekejte, ostatně jako je u Moora moc dobrým zvykem. Celý tento grafický román je pln krvavých částí deformovaných těl, ohně a výbuchů, bezpředmětného i zcela nutného násilí, sexu chtěného i nechtěného, nelítostných politických machinací, zkrátka všeho toho, co tvoří kvalitní umělecké počteníčko. Jelikož jsem jako dítě četl poměrně dost a dobrodružné romány doslova hltal, secvaklo mi dost souvislostí a postavy jsem si zařazoval do kontextu – vzhledem k Moorově genialitě a rozhledu však vím, že spousta charakterů, narážek a drobných nuancí kolem mne prolétla bohužel bez povšimnutí.

Každá ze dvou knih je na konci zakončena galerii krásných obálek původních sešitů (6 první kniha + 5 kniha druhá) a poměrně rozsáhlým psaným textem. V první je to povídka, kdy Quatermain při jednom drogovém rituálu, který se kapku vymkne z ruky cestuje časem, kde se potká s generálem Castrem a jinými frajery, bojují proti přízrakům z jiných světů a nakonec to s odřenou kůží přežije, odčež se začne věnovat pouze, ovšem o to intenzivněji, opiu. V této chvíli začíná děj samotného komiksu, takže jsme dějově vrženi na úplný začátek, kde tajemný pan Bond najímá Willhelminu M. na rozestavěném monstru, na němž je cedulka, kde se inženýři její imperiální výsosti, vzhledem k technickým potížím, omlouvají, že termín dokončení stavby mostu přes LaManche je posunut až na únor roku 1902. Nakonec si můžete vybarvit Obraz Doriana Graye barvami jako jsou lidké maso (uzené), puchýřková žluť, hřbitovní lišejník, průjmová zeleň či blankyt pedofilových očí.

Na konci druhé knihy si můžeme počíst v hustě textem nacpaném Cestovatelském almanachu po fantaskních, legendárních, bájných, vymyšlených, litrerárně významných či zapomenutých místech Země, opředenými mnohými tajemstvími a pověstmi, jejichž existence je zde nezpochybnitelná a naprostá samozřejmost. Nejdřív jsem se musel tímto “průvodcem“ ztěžka prokousávat, ale pak mě fantastická cesta kolem světa pohltila stejně jako dobrodružné romány, když jsem byl dítě. Dočteme se mimojiné i o předchůdcích Ligy výjimečných, jsem rád, že Moore nezapomněl např. na Challengera a jeho cestu do Ztraceného světa, na Crusoa, Lovecraftovy Hory šílenství, překvapil Twin Peaks, chvíli trvalo, než mi secvaklo, který že je to "Zámek" poblíž Luthy, objeví se i loď s názvem Švejk a pobavilo mne znechucení, když se cestovatelé po cestě přidali k 120 dnům sexuálně-násilných zvráceností jistého šlechtice, kterého dostali z vězení:-). Ženské zatím trávily dobu v lesbickém království a to je jen mizivý zlomek Almanachu. Spousta tajemných míst a souvislostí mi však určitě totálně uniklo, přesto tato fantastická výprava stála za to a jasně dává najevo rozsah Moorových zdá se nezměrných znalostí.

Tento komiks je jednoduše skvost od začátku až do konce, škoda filmu, který byl opravdu p*čovina a nemohu jinak než tuto obrázkovou četbu velmi nevhodou pro děti všem jen doporučit.