Levandule pro všechny

recenze

Levandule - Vše, co nutně potřebujete vědět... (2017) / Medvědářka
Levandule pro všechny
Knížka, co voní jako levandule a má v sobě tolik zajímavých informací k téhle květině. Poznejme její historii a kam za ní třeba na výlet. Naučme se o ní starat nejen na zahrádce, ale i doma. To, že je užitečná v kosmetice je o ní známo a i to, že umí léčit. V kuchyni dokáže také překvapit a dekorační předměty z ní jsou jen třešničkou na pomyslném dortu. Jako malý bonus pak v téhle knize naleznete i omalovánku, kterou si můžete vybarvit.

Kdo mě trochu už zná a sleduje nejen můj blog, ale i fb stránky Medvědí oázy, tak jistě ví, že mám slabost pro levanduli. Mám s ní udělaný i svůj pracovní koutek, kde je ve skleničkách po svíčkách sušená a pak nechybí všemožné hrníčky, sešit nebo i box na kapesníčky s tímhle motivem. Prostě relax s levandulí, kde nechybí ani svíčka.

Díky nakladatelství Grada mám doma i nádhernou knihu Levandule. Je plná zajímavostí nejen o pěstování, ale i jejího využití. Jenže já mám olšové prsty a tak jsem se tentokrát zaměřila hlavně na pěstování.
Shodou okolností jsme na jaře zkusili levanduli vysít ze semínek. Doma na zahrádce nám už rostl jeden keř, ale my toužili po větším množství. Nejenže to na zahradě krásně vypadá, ale ten ruch, který se na ní děje. Od prvního kvetení se tam čile střídají včelky, čmeláci a jiná havěť. Člověk jen prošel a už mu voněli nohavice. Vůně ulpívala na všem. Když jsem ji sem tam zastřihovala, hmyz si mě ani nevšiml. Dál si sosal a sosal. I teď na začátku podzimu, kdy prošel hlavní sklizní, se na ní opět objevily květy. Díky tomu stále mají včely kde brát nektar a nás to neskutečně těší.
Abych se ale vrátila k těm semínkům. Kupodivu se ujala a nám teď díky tomu dělají malé keříky radost. Dva přišli na skalku a dva na přední zahrádku. Moc se těšíme na příští rok, kdy snad prvně pokvetou. Vůbec totiž netušíme, jako barvu můžou mít. V nás lidech je zakotveno, že levandule je hlavně fialová, jenže ona dokáže hrát barvami od bílé až po červenou s nádechem purpuru.
Péče o ní není také nijak velká. Hlavní je dobrá zálivka a hlavně hodně lásky.

Díky této knize jsem o levanduli našla zase více tipů na její pěstování. Našla jsem i zajímavé recepty do kuchyně, kdy já jí hlavně využívám do domácích limonád. Najdete i rady, jak se díky ní zbavit nepříjemného hmyzu jako jsou komáři nebo klíšťata. Její léčivé účinky vám pomohou zbavit se migrény - můj případ a věřte, že už jsem vyzkoušela kde co. Uvolní vás, ale pomůže vám třeba i od lehkých spálenin nebo vám vykouzlí díky domácí levandulové kosmetice nádhernou a uvolněnou pleť.
Díky tomu je Levandule opravdu pro všechny.

Komentáře (0)

kniha Levandule - Vše, co nutně potřebujete vědět... recenze