Letní romance z golfového hřiště

recenze

10 pravd a spousta odvahy (2021) / simona8126
Letní romance z golfového hřiště
Novinka Ashley Elstonové vypráví o tom, že s opravdovými přáteli můžete žít několik životů najednou. Zatímco v prvním díle série s podtitulem 10 rande naslepo byla hlavní hrdinkou Sophie, volné pokračování 10 pravd a spousta odvahy je věnováno její sestřenici Olivii.

Olivia na konci školního roku zjistí, že jí k odmaturování schází podepsaný formulář od trenéra golfu. Podpis nedostane, protože neodchodila potřebný počet hodin v kurzu. Byla by ale jedna možnost – Olivia si ztracený čas může nahradit v létě během brigády na golfovém hřišti. Naneštěstí právě v týdnu, kdy maturanti pořádají jeden zábavný večírek za druhým. Pokud se o dívčině selhání dozvědí rodiče, už jí nikdy nebudou věřit a stoprocentně ji už víckrát nenechají doma samotnou. Jako by to nestačilo, Oliviina máma dceru nepřetržitě sleduje prostřednictvím mobilní aplikace, takže by okamžitě zjistila, že Olivia místo na domluvenou party vyrazila na hřiště. Aby dívka zabránila tomu, že se o jejích problémech dozví celá zvědavá rodina, povolá do akce nejbližší přátele – Sophie, Wese a Charlieho. Ti se postupně prostřídají na plánovaných večírcích s Oliviiným telefonem v ruce, a kdyby máma napsala, budou prostě předstírat, že jsou ona. To přece musí vyjít, ne?

Už vánočně laděný román 10 rande naslepo byl, co se zápletky týče, přitažený za vlasy, ale snad i díky tomu čerpal z řady originálních prostředí a situací a nabídl spoustu vtipných scén i skvělou rodinnou pohodu. Jeho čtení vřele doporučuji. Báječně navodí sváteční náladu, pobaví a zahřeje u srdce.

Naproti tomu letní románek 10 pravd a spousta odvahy má vyloženě zarážející děj. Netuším, jak se k tomuhle staví lidé v zahraničí, ale nepřipadá mi normální, aby dívku těsně před maturitou špehovala její matka na každém kroku prostřednictvím sledovací aplikace v telefonu. Aby jí každou chvíli psala, rozebírala s ní 1) co si vezme na sebe, 2) kam zrovna jde, 3) proč tam jde, 4) proč není u babičky, když telefon ukazuje, že by tam být měla atd. Takovou matku bych nechtěla, ale zvláštní je, že Olivia si na samotný dozor de facto nestěžuje. Jen se snaží „mírnit škody“ tím, že přemlouvá kamarády, aby se za ni vydávali a odpovídali na máminy zprávy. To je – nenapadá mě vhodnější výraz – pošahané. Vlastně ano, napadá mě lepší přívlastek: DĚSIVÉ. Na tak chabé zápletce musí být těžké postavit přesvědčivý a poutavý děj. A je to drobátko znát.

Ačkoli se kniha čte celkem rychle a je příjemnější než mnohé jiné YA romány tohoto žánru, místy neudrží čtenářovu pozornost. Situace s večírky, prací na golfu (golf sám o sobě není zrovna vzrušující téma), prohazováním telefonů a zoufalou snahou vše stihnout bez zásahů širší rodiny se opakují stále dokola a začne to být zkrátka trochu vágní. V tomto směru je dobré, že má román jen 257 stran.

Slabší děj naštěstí vynahrazují sympatické postavy, přičemž ty hlavní jsou skoro všechny z jedné rodiny. Sledovat interakce a dynamické vztahy mezi tolika příbuznými se mi zdálo velmi osvěžující. Potěšila mě i skutečnost, že na rozdíl od předchozí knihy psané výlučně z pohledu Sophie, tady se díky výměně telefonů dostávají ke slovu všichni členové Fantastické čtyřky – Olivia, Sophie, Wes i Charlie. Můžeme tak nakouknout do hlavy každého z nich a pozorovat určité scény z různých úhlů.
I když by mi asi scházely cenné chvíle soukromí, občas bych tak velkou rodinu vítala. Ačkoli by se kniha dala číst i samostatně, je lepší sáhnout nejdříve po předchozím románu, v němž jsou postavy a příbuzenské vazby mezi nimi popsané podrobněji. Zpočátku se v davu lidí určitě ztratíte, ale v 10 pravdách a spoustě odvahy pak už budete mít lepší přehled, kdo je kdo. Zatímco rodinnou dynamiku zvládá autorka vystihnout skvěle, ta romantická u ní maličko pokulhává.

Od začátku je jasné, kdo se do koho zamiluje a s kým skončí. Tak tomu bylo i v prvním díle, ale tady mě to mrzí o něco víc, protože knížka dávala prostor k mnohem zajímavějšímu vývoji. Autorka bohužel nezamíchala kartami a jela si po své bezpečné a nepřekvapivé trase, navíc ne zcela přesvědčivým způsobem. Láska mezi hlavními protagonisty nepůsobila věrohodně a uspokojivě, nebyla dostatečně rozvinutá. Jako by se zjevila odnikud, rázná a uspěchaná, bez potřebných interakcí mezi postavami, bez jakékoli chemie. Prakticky nic mě nenutilo držet dotyčným palce, snad jen to, že byli sami o sobě sympatičtí. Nevyvolali ve mně ale žádnou silnější emoci, což je u dívčí romance docela problém. Na druhou stranu jsou čtenářky, které nejspíš ocení jednoduchý vývoj v romantickém vztahu, odpočinkovou a nenáročnou četbu o lásce mezi mladými lidmi.

Shrnutí:
Román 10 pravd a spousta odvahy představuje příjemnou letní oddechovku, která nepřekvapí a možná v hlavě čtenářů nezůstane dlouho, ale vykouzlí úsměv na tváři díky laskavému humoru a rodinné atmosféře. Nedosahuje kvalit prvního dílu, zkrátka nevládne stejným kouzlem, ale i tak jej mohu doporučit mladším čtenářkám. Děvčata, sáhněte po něm, až budete mít chuť na něco jednoduššího a klidnějšího. Ačkoli mám své výhrady k bizarní hlavní zápletce (takovou matku stíhačku fakt ne!), romantické lince a jisté suchopárnosti, musím uznat, že mi stránky ubíhaly rychle a že by mi nevadilo přečíst si další díly věnované Charliemu, ďábelským dvojčatům nebo jiným příbuzným, pokud by je autorka napsala.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Databázi knih a společnosti Albatros Media.

Komentáře (0)

kniha 10 pravd a spousta odvahy recenze