Tato recenze byla smazána.

Letní dny a noci

recenze

Letní dny a noci: 12 prázdninových políbení (2017) 4 z 5 / Blahona
Letní dny a noci: 12 prázdninových políbení

Na tuto knihu povídek jsem se už dlouho hrozně těšila. Takže jsem byla plná očekávání a vyhlížela netrpělivě poštu, než mi konečně přišel balíček i s knihou domů. A po vybalení mě čekalo krásné překvapení. Tato kniha je totiž skvost. Perla. Letní slunce svítící mezi šedými mraky:). Je v reálu mnohem hezčí než na obrázku na internetu. A já se několik chvil jen kochala s blaženým úsměvem na tváři. Je to asi nejhezčí kniha v mé knihovně! A tímto vzdávám hold nakladatelství CooBoo, které knihu takto vymazlilo a vyslalo zářit do knihomolského světa. Musí vám být jasné, že svým provedením vysoko převyšuje anglický originál.

Ale určitě jste zvědaví na obsah. Stephanie Perkinsová v knize posbírala a utřídila povídky známých autorů young adult literatury. Některé se povedly více, některé méně. Pojďme se jim podívat na zoubek.

Poznámka: pokud chcete, aby pro vás námět povídek zůstal překvapením, dál nečtěte!

1. Hlava, šupiny, jazyk, ocas: Leigh Bardugo
Gracie žije v malém městečku Litle Spindle. O zdejším jezeru se vypráví mnoho příběhů a lidé se mu vyhýbají obloukem. Gracie jednoho dne zahlédne v jezeře něco zvláštního. Vidí, jak se na hladině mihnou šupiny. Mohla by to být obávaná příšera, o které se vedou povídačky? Gracie své tajemství vyzradí jen jednomu klukovi, který do malého městečka jezdí každý rok na letní prázdniny. Je to trochu podivín. Naštěstí se jí nesměje, když se mu svěří se svým podezřením ohledně příšery a oba se skamarádí. Víc nebudu prozrazovat.

Povídka se zpočátku četla trochu obtížně. Než jsem se zakousla do děje, byla jsem v jedné třetině. Po prvních stránkách jsem byla trochu zmatená, protože jsem se v ději trochu ztrácela. Druhá půlka už mě bavila a četla se dobře. Byla takovým jemným, něžným pošimráním.
Hodnocení: 70 %

2. Konec Lásky: Nina LaCour
Tato povídka se četla celkem lehce, ale moc mě nezaujala. Neměla výraznější děj. Je to nahlédnutí do duše dívky Flory, která těžce nese, že se její rodiče rozvádí. A tak se snaží utéct z domu na doučování z geometrie.
Na něm potkává trojici sympatických kamarádů. Mezi nimi je i dívka Mimi, ze které se Floře roztřesou kolena. Ano, tento příběh je o homosexuální holce. Ale něco mu na můj vkus chybí, něco co by vás skutečně při čtení chytlo. V povídce jde spíš o vyvolání nějaké nálady ve čtenáři. Ničím nevybočuje z řady a pro mne byla dost průměrná.
Hodnocení: 55%

3: Poslední bitva v Krváku: Libba Bray
Tato povídka je asi tím nejhorším, co jsem kdy četla! Je špatně napsaná, chaotická. Po jejím přečtení mě napadla jediná věc. Cože? Škoda času překladatele.
Hodnocení: raději nehodnotím.

4. Zvrácená rozkoš: Francesca Lia Block
Povídka o prvních milostných zkušenostech. Tuto povídku si různí lidé vyloží asi dost různě. Vadilo mi, že autorka místo jmen používá jen první písmena. Možná to byl záměr, protože povídka je zaměřena na nešvary dnešních vztahů dospívajících a jejich povrchnost. Roli zde hraje jisté odosobnění, jako by se nás ani netýkalo, jak nakládáme sami se sebou. Hlavní hrdinka si sama sebe neváží a přistupuje k životu dost konzumně, tak jak je to pro dnešní dobu typické. A mě jí bylo líto. Možná se zde mnozí sami najdou a přijde jim to normální. Dobré si ji přečíst jako varování. Jak ne! Aspoň pro mě:)
Hodnocení: 65%

5. Za devadesát minut zabočte na sever: Stephanie Perkins
Pokud předešlá povídka byla o povrchnosti a konzumním způsobu myšlení. Pak tato povídka byl její pravý opak. Mně se moc líbila. Protože byla o opravdové lásce. A přesně tím typem povídky, který bych si na léto přála číst. Milá a pozitivní.
Hodnocení: 85%

6. Suvenýry: Tim Federle
Hlavním hrdinou je introvertní středoškolák Matte, který v rámci letní brigády prodává ve stánku se suvenýry v jednom oblastním zábavním parku. Povídka líčí poslední den, kdy končí letní představení, kde hraje jeho extrovertní přítel Kieth, který si tak přivydělává v mezidobí, než mu započne další semestr na vysoké škole.
Jde tedy o druhou povídku v knížce, která řeší homosexuální vztahy.
Mně povídka přišla jako průměrná. Četla se celkem dobře, ale nezanechala ve mně žádnou emoci.
Hodnocení: 55%

7. Setrvačnost: Veronica Roth
Povídka je taková melancholická. Obsahuje fantasy prvky.
Claire, která trpí depresemi, se setkává v nemocnici se svým těžce zraněným přítelem. Dávno před jeho autonehodou se ale Claire a Matt rozešli. Proto je Claire překvapená, že si ji Matt zvolil do programu Posledního navštívení. Jde o simulaci, ve které si umírající člověk a předem zvolená osoba propojí vědomí a mohou spolu sdílet své vzpomínky.
Povídka mi pro letní prázdninové dny přišla těžká a smutná. Rozhodně ale se svými sci-fi prvky, byla zpestřením. Moc se mi líbila, i když mi při jejím čtení ukápla nejedna slza a na léto bych si představovala optimističtější povídku.
Hodnocení: 78%

8. Milostný labyrint: Jon Skovron
Tato povídka patří mezi klenoty této sbírky. Je z prostředí luxusního letoviska, kam se každoročně sjíždějí pravidelní hosté. Dvojice z personálu si zahraje na dohazovače.
U povídky jsem se hodně nasmála. Je takovým osobitým způsobem vtipná a svou pozitivní energií hrozně nakažlivá. Navozuje tu pravou letní odlehčenou atmosféru a je přesně tím tipem povídky, jakou jsem od této sbírky čekala.
Nevím proč, ale při jejím čtení se mi vybavily některé Shakespearovy komedie.
Hodnocení: 95%

9. Hodně štěstí a nashledanou: Brandy Colbert
Povídka je o loučení s blízkou osobou. A o naději, že když něco končí, vždycky něco nového začíná.
Mně se tato povídka moc nelíbila. Hrdinka v ní byla příliš otravná.
Hodnocení: 50%

10. Zbrusunová atrakce: Cassandra Clar
Povídka nás zavede do strašidelného lunaparku, ve kterém mají skutečného démona. Jak vidíte, obsahuje fantasy prvky a má bohatý a čtivý děj, který vám nechci prozrazovat. Docela bych si dala líbit takovou atrakci! Nebo možná taky ne, protože se nerada bojím. Ale povídku hodnotím pozitivně:).
Hodnocení: 80%

11. Tisíc způsobů, jak by se to všechno mohlo pokazit: Jennifer E. Smith
Tato povídka patří rozhodně k mým oblíbeným v této sbírce.
Je to jedna z mála povídek, ze které na vás dýchne pozitivní atmosféra a zahřeje vás u srdce. Hrdinka mi byla hrozně sympatická. Je hodně empatická a velmi milá, dokáže lidem kolem sebe zlepšit náladu. A neví, jestli kluk, co se jí už dlouho líbí, by o ni mohl mít zájem. Působí totiž hrozně nesměle a s nikým se moc nebaví.
Za mne jednoznačně palec nahoru.
Hodnocení: 94%

12. Mapa perfektních maličkostí: Lev Grossman
Knihu uzavírá opět skvělá povídka. Vzpomínáte si na film Na hromnice o den více? Bill Murray se v něm každé ráno probouzí do stejného dne, který se neustále opakuje. S tím rozdílem, že v této povídce je oním dnem 4. srpen. Nebojte, autor film nevykrádá, ale napsal úžasnou a originální povídku na podobné téma. A už samotný začátek je tak výborně napsaný, že jsem se při čtení moc bavila. To si prostě musíte přečíst!
Hodnocení: 95%

Shrnutí:

Na sbírce povídek se mi líbilo, že každá povídka je hodně jiná a originální. Kvalita povídek byla trochu kolísavá, ale tomu se asi nelze vyhnout v žádné podobné sbírce a je to určitě věc osobního vkusu. Takže věřím, že třeba povídky které jsem hodnotila slaběji se někomu mohou líbit a naopak. Určitě hodně záleží na náladě, ve které budete přistupovat ke čtení.

A tím se dostávám k tomu, co bych sbírce vytkla. Čekala jsem celkově odlehčenější a pozitivnější čtení. Proto mi tak sedla povídka Milostný labyrint, protože v tomto duchu bych si představovala letní čtení. Kam podle mne patří, prázdniny, taškařice a láska.

V knize jsou však mnohem vážnější povídky a to jsem nečekala. Neříkám, že je to špatně, ale prostě pokud bych si mohla vybrat, byla bych pro veselejší povídky.

Nechápejte mě špatně, vůbec nelituji této koupě. Naopak, chci si na vánoce nadělit sestřičku v podobě Dárku z pravé lásky. Teď už vím, že tuto zimní krásku budu nutně potřebovat, aby té letní nebylo smutno:).

HODNOCENÍ: 75%

Obálka: 100% ...ale mám pocit, že stupnice do sta nestačí:)

www.kniznisiesta.cz