Les plný záhad a magie

recenze

Les (2019) / MilenneWaver
Les plný záhad a magie
Každá rodina má svá tajemství - ať už se jedná o pár kostlivců ve skříních, nějakého šíleného příbuzného, dar, který se v ní dědí. Ale Winter tohle všechno může snadno překonat. Po svém otci totiž nezískala nic jiného než Les, místo, kde se nachází nejrůznější časové portály, o které se musí starat a provádět jimi poutníky, kteří se omylem ztratili v čase. Ale čím více času v lese Winter po otcově smrti stráví, tím více si začíná uvědomovat, že tohle místo a věci s ním spojené, mají mnohem více tajemství, než se zdá.

Jestli čekáte na originální hrdinku, bohužel vám už nyní musím oznámit, že hledáte ve špatné knize. Protože Winter, hlavní hrdinka knihy Les není nic jiného než stará známá postava typu "Mary Sue". Pro pochopení, jedná se o postavu, která je v každém ohledu přehnaně dokonalá a staví se tím mnohem výš nad ostatní postavy v knize. Což na Winter dokonale sedí. Jako kdyby nestačilo, že je samotnou strážkyní lesa, ke všemu ještě mluví několika jazyky, umí ovládat světlušky a mimo jiné i bojové umění.

Bohužel, ani z vedlejších postav zde není nic moc, co si vybírat. Henry, jedna z důležitějších postav knihy, na tom není - co se týče dokonalosti, o nic lépe než sama Winter, celkově mi přijde, že autorčina snaha se zaměřovala na to, aby její postavy byly všeobecně ve všem dobré, krásné a čtenáři milované. No, naneštěstí to zahnala do takového extrému, že se z toho vyklubal spíše opak.

Zápletku bych dokázala shrnout poměrně jednoduše. Jako takový nekomplikovaný, nerozvinutý fantasy příběh, který by potřeboval mnohem více práce, než jaké se mu dostalo. Základ téhle knihy je totiž bezesporu skvělý. Líbí se mi nápad časových portálů, stejně tak i lesa a záhadného zmizení Winteřina otce, které do děje vnese trochu detektivní zápletky. Ale celkově vzato to působí příliš nepropracovaným dojmem, v ději se objevují nesrovnalosti a vůbec by neuškodilo, kdy byla kniha o něco delší, klidně i s více zamotanější zápletkou.

Autorce musím uznat jednu věc, ví, jak knihu napsat dobře, svižně a čtivě, bez pomoci zbytečně protáhlých nebo výplňových scén. Na ty tu totiž nenarazíte. Celý děj je jedna velká akce, která nikdy nekončí, pouze občas trochu poleví, ale brzy se zase vrátí. A přesně to se mi i na knize líbilo.

Naopak, velkým zklamáním pro mě byla předvídatelná a klišé romantická zápletka, která dopadla přesně tak, jak čtenář už od začátku myslel.

Les bych doporučila čtenářům, kteří od téhle knihy nemají přehnaně vysoká očekávání, spíš je to taková hodně akcí nabitá fantasy, která ač má dobrý nápad, tak její zpracování to celé kazí. Upřímně ale doufám, že se jedná hlavně jen o můj pocit z knihy a že se vám kniha bude líbit.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Databázi knih a Albatros Media.

Komentáře (0)

kniha Les recenze