Lepší život válce navzdory

recenze

Ozvěna soumraku (2018) / Jarin.zvon
Lepší život válce navzdory
Pochopil jsem, že proniknout do vnitra ženské duše a pochopit jednání žen je možné také přes literaturu.
Nečtu sice klasické „harlekýnky“, ale románům z ženského světa, které mají nějaký děj a jsou třeba z nějakého historického období, se rozhodně nebráním. Miluji historické fikce a baví mě ocitnout se prostřednictvím kvalitního literárního díla v jiné době.
Protože můj staříček měl vzpomínku na kapitalistické podnikatele, kteří se uctivě chovali k obyčejným lidem, umím si představit, že by mohlo vzniknout přátelství mezi bohatou paničkou a její komornou i na prahu první světové války tak, jak je popsáno v této knize.
Hlavní hrdinka Pearl Gibsonová pracuje jako komorná v bohaté šlechtické rodině z Northumberlandu a její velmi přátelský vztah s Lady Ottoline Campbellovou vnímám tedy jako možný.
Věřím, že příběh by se vyvíjel jinak, kdyby do něj nezasáhla 1. světová válka a spjaté události, které narušily život Pearl i Lady Ottoline. Pearl jsem musel hned od začátku litovat, neboť neměla lehký osud. Její matka krátce po jejím narození spáchala sebevraždu. Proto Pearl vyrůstala s tetou Kitty, což nebylo vůbec snadné a po smrti tety Kitty Pearl nastoupila u Lady Campbellové, čímž se jí otevřela šance na mnohem lepší život, než jaký měla předtím. Kniha je vlastně příběhem těchto dvou žen – Pearl a Lady Ottoline, jejichž tajemství se proplétají a jejichž životy jsou navždy změněny i poté, co válka skončila. Válka, během níž synové Lady Campbellové nastoupili do boje, vyvolala u Lady deprese. Bojovat odešel také bratranec Lady Ottoline, s nímž Pearl navázala vztah a po jehož odchodu na vojnu Pearl zjistila, že je těhotná …A jak to dopadlo? Vrátili se všichni blízcí mužové našich hrdinek z války?
To už prozrazovat nechci, ale mohu uvést, že „Ozvěna soumraku“ z hlediska času zachycuje tři etapy: před válkou, během války a po válce. V krásně napsaném a do češtiny přeloženém příběhu otáčejíc stránkami knihy jsem si přál, aby Pearl našla lásku, kterou hledala a moc jsem jí fandil. Autorce Judith Kinghorn se podařilo vytvořit pocit, jako by se čtenář nacházel na místě děje a já jsem se skutečně cítil, jako kdybych byl s Pearl v Anglii.
Mám-li se vyjádřit souhrnně, „Ozvěnu soumraku“ rozhodně stálo za to číst. Doporučuji ji všem fanouškům četby o období první světové války a také těm, kdo mají rádi milostné příběhy. Kniha je totiž o lásce ve všech jejích formách – lásce romantické, rodinné, přátelské, a v neposlední řadě lásce mateřské. Z knihy vyplývá rovněž to, že je možný přátelský vztah ze strany nadřízeného k podřízenému. Kniha může sloužit jako memento války, abychom si uvědomili hodnotu míru a všech nebezpečí, které válečné konflikty představují.
Za mě tedy plný počet bodů a vyjádření upřímného poděkování nakladatelství MOBA za to, že jsem mohl zase trochu hlouběji proniknout do duše žen a současně zažít výlet do historie.

Komentáře (0)

kniha Ozvěna soumraku recenze