Lepší než předešlý díl

recenze

Anglický zabiják (2005) / amador
Anglický zabiják

Příběh začíná poněkud netradičně, a to sebevraždou mladé ženy, která si před domem vykope vlastní hrob a zastřelí se. Navíc je matkou dvou malých dětí. Tento poněkud šokový začátek, vtáhne čtenáře okamžitě do děje, jelikož hned na začátku vyvstává otázka…proč to udělala?
Gabriel Allon, agent Mossadu na odpočinku, se úspěšně živí jako restaurátor obrazů. Žije poklidný život v Cornwallu, v Anglii a práce ho baví. Majitel galerie, pro kterou pracuje, Julian Isherwood, mu jednoho dne uloží zakázku v Currychu, restauraci obrazu Rafaela, v celkovém honoráři 200 000 dolarů. Gabriel po chvilce naléhání zakázku příjme a rozjede se do Currychu. Když dorazí na místo (zná bezpečnostní kódy pro vstup), nachází zavražděného majitele Augusta Rolfe. Situace se mu nelíbí, a proto opouští neprodleně místo činu. Je však v zápětí zatčen a dostává se do spárů švýcarské tajné služby v podobě Petersona. Ten zná Gabrielovu pravou identitu, a ačkoliv mu alibi na vraždu sedí, je obviněn z vraždy Palestince Alího Abdela Hamidiho před pětadvaceti lety, během operace „Boží Hněv“ proti organizaci Černé Září. Gabriel se za pomoci diplomatických nitek dostává ven, ale musí opustit zemi. Ari Shamron mu sdělí, že je kontaktoval Rolfe sám, aby jim sdělil nějaké informace. Jeho žena se před dvaceti lety zabila (vykopala si hrob a zastřelila se) a syn zemřel při automobilové nehodě. Jediný dosud žijící příbuzný je dcera Anna Rolfeová, světoznámá virtuózka, trvale žijící v Portugalsku. Gabriel je pověřen, aby se s ní sblížil a zjistil o jaké informace šlo. Postupem se s Annou sbližuje a zjišťují, že se jedná o tajemství odcizení uměleckých děl 6idům během druhé světové války. August Rolfe měl styky se špičkami nacistického Německa (Hitler, Himmler) a ti u něj prali špinavě nakradené zlato a umělecká díla. Po válce byly ve Švýcarsku vydány takové zákony, aby takto nabytý majetek zůstával většinou bankéřům. Rolfe se před smrtí rozhodl, že ukradená díla navrátí majitelům popř. je přenechá izraelskému muzeu v Tel Avivu. Tato skutečnost by však podkopala celý švýcarský systém, a proto jej tajná Rada bankéřů odstranila z cesty. Při odkrývání dalších skutečností se tato Rada zbavuje dalších nepohodlných osob. Pomáhá jim v tom najatý atentátník Angličan, který trvale žije na Korsice. Nakonec dostane za úkol zabít i Annu a Gabriela. Když však Angličan zjistí, o co v této hře jde, úkol nesplní. Při dramatických událostech se nakonec Gabriel ocitne ve vile hlavního bankéře Gesslera, starého a nevidomého, nýbrž velice mocného. Gabriela nechá mučit a poté dá příkaz k jeho popravě. Peterson mu ale pomůže utéct. Za tuto zradu je popraven místo Gabriela.
Anně a Gabrielovi se podaří z tajného sejfu jejího otce získat 16 obrazů, 9 je předáno dědicům, zbylé izraelskému muzeu. Angličan nakonec zabije Gesslera, aby aspoň trochu došlo ke spravedlnosti.
Kniha je v mnohém lepší než předchozí díl. Autor zde již nemusí tolik vytvářet prostředí a hlavní postavy, takže to nepůsobí tak zmatečně. Navíc je příběh napínaví od začátku až dokonce.
Autor zde zapomněl na jednu postavu, kterou zdůrazňoval v prvním díle, malého chlapce Peela, bydlí poblíž Gabrielova sídla v Cornwallu a v prvním díle se od Gabriela nehnul na krok.

Komentáře (0)

Přidat komentář