Len to nikomu nepovedz

recenze

Len to nikomu nepovedz (2015) / Marselle
Len to nikomu nepovedz
Eva a Ivo jsou sourozenci, a žijí momentálně sami. Otec jim umřel, a matka odjela pracovat do zahraničí, aby mohla lépe finančně zabezpečit rodinu.
Evě je sedmnáct let, a chodí na střední školu. Každý den je pro ni obrovské utrpení. Nezapadla mezi své spolužáky zrovna nejlépe, a oni ji mezi s sebou nechtějí, a tak každý den vymýšlejí, jak ji znepříjemnit celý den. Eva už si na každodenní útoky spolužáků zvykla, jen nikdy neví co si na ni zrovna vymyslí. Kromě nadávek si musela zvyknout ne neustále rozházené věci po třídě, rozlámané tužky, svačiny v koši, nebo rozstříhané oblečení na tělocvik. Celý den má strachem sevřený žaludek, a čeká odkud přijde další útok. Nejvíce se těší na odpoledne, kdy chodí do tancovat do tanečního klubu, kde má pár přátel, a velkého kamaráda Lukáše, který je i jejím tanečním partnerem. Jen začne hrát hudba, Eva se ponoří do tance, který miluje, a rázem zapomíná na vše zlé okolo. Lukáš má pro Evu důležitou zprávu, a ona ji chce hned vědět. Dozvídá se, že Lukáš za pár týdnů odjede studovat tanec do Francie. Pro Evu to znamená, že nebude moct tančit, protože nebude mít nějakou dobu partnera, ale také to, že přijde o nejlepšího kamaráda.
Eva se nevzdává, a chodí tančit sama, až když už v sále nikdo není. Jednoho dne si všimne, že ji někdo pozoruje. Nejprve se lekne, jestli to není někdo z jejích spolužáků, ale pak zjistí, že je to bývalý tanečník Timo. Dají se spolu do řeči, a domluví se, že budou trénovat společně, i když jen pro zábavu, a ne na závody. Eva prožívá dva životy. Jeden ten školní plný strachu, a nenávisti spolužáků. A ten druhý, kdy je šťastná a může tančit, a být s Timem.
Šikana a zloba spolužáků nezná mezí, a tak se jednoho dne ve škole stane něco zlého. Eva jde po schodech, a když to vůbec nečeká, její spolužačka ji srazí za schodů dolů...

Co se stalo? Poznamená nějak pád, již tak nešťastnou Evu? Kolik dalších záludností od spolužáků musí ještě vytrpět, než nastane změna? Vrátí se Lukáš někdy z Francie? A co Timo? Neohrozí nic jejich city?

můj názor na knihu:

Musím říci, že tento příběh mě dostal, tolik zlého si Eva vytrpěla. Když si myslela, že by konečně mohla mít kamarádku, nakonec ji stejně podrazila, a ublížila víc, než by kdo čekal. Otec se zabil. Matka raději odjela pryč, a nechala děti, ať se protloukají životem sami, i když jim posílala peníze, tak mateřskou lásku nic nenahradí. Až úraz ve škole Evě otevřel oči, a začala měnit svůj život.
Knihu jsem četla jedním dechem, a fandila Evě, aby našla trochu štěstí. Na konci mi bylo líto, že už kniha skončila, a že nepokračuje, i když její téma je velice smutné, a neměli by jsme před šikanou a násilím zavírat oči.

Komentáře (1)

kniha Len to nikomu nepovedz recenze

Lolaniky
08.12.2015

Tak to musím určíte přečíst