Ledová lady na stopě

recenze

Vražda na blatech (2020) / a.k
Ledová lady na stopě
Kriminálního komisaře Floriana Kesslera čeká nelehký úkol. V chráněné krajinné oblasti plné mokřadů bylo nalezeno tělo mrtvé dívky. Pachatel však nechtěl nechat zmizet oběť v bažině. Naopak. Dal si tu práci, aby močál tělo nepohltil a naaranžoval mrtvolu tak, aby ji spatřil první, kdo půjde kolem. Kriminální policie spolupracuje s doktorkou Julií Schwarzovou, která v Ústavu soudního lékařství v Kolíně nad Rýnem působí jako forenzní patoložka. Florian s Julií jsou tak prvními, kteří ohledají mrtvolu na místě činu. Julia očekává, že po provedené pitvě bude mít v ruce dostatek informací, které jim pomohou určit směr společného vyšetřování. Zajištěné vzorky a fotodokumentace ale zůstávají jedinými, na čem může policie svou práci vystavět. Mrtvola už totiž na patologii nedorazí. Ztráta oběti je naprosto nevysvětlitelná.

Zatímco se policie marně snaží přijít na záhadu ztraceného těla, objevila se další mrtvola. Opět dívka, ale vražda neodpovídá stejnému scénáři. Jedinou spojitostí jsou podivné symboly, které měla obě děvčata vytetované na kůži. A právě to ukazuje na práci jedné osoby. Florian s Julií musí vynaložit veškeré úsilí, aby zabránili pokračování řádění sériového vraha.

V knize vidíme sled událostí z různých pohledů. Hned na začátku se vás dotkne až poeticky zachycené umírání jedné z obětí, jindy vás konsternuje zvrácené vnímání reality vrahem a většinou budete se vzrušením prožívat počínání a uvažování Floriana a Julie v očekávání brzkého odhalení další indicie, která by přispěla k dopadení pachatele.

Florian s Julií představují velmi sympatickou dvojici, která ale funguje na zcela přátelském a profesionálním vztahu. Florian je vášnivým triatlonistou a ve své práci se zaměřuje na psychologické aspekty. Nechybí mu bystrý úsudek, který dokáže v pravou chvíli zužitkovat. Julia má za sebou tragické úmrtí bratra, díky kterému si zvolila profesi lékařky, a ve forenzní patologii je jedničkou. V institutu je svým okolím často nazývaná Ledová lady. Oba potom vytvářejí sehrané duo, které se dokáže navzájem podpořit i skvěle doplňovat. Možná by mezi nimi mohlo vzniknout i něco silnějšího.

Kniha je jednoduše napsaná, dobře se čte a je tu řada míst, která přímo srší napětím. Třeba taková pitevna v noci, to běhá mráz po zádech. Bavilo mě hledání významu symbolů vytetovaných na tělech obětí i naprosto neočekávaný algoritmus, podle kterého vrah postupoval. Pro fajnšmekry, kteří si při čtení rádi vytváří vlastní teorie a scénáře k dopadení vraha, tady není mnoho prostoru. Tohle je totiž ten typ detektivky, při kterém se musíte k vrahovi zkrátka pročíst. Autorka má za sebou již řadu vydaných detektivních románů, možná i proto mi samotné rozuzlení zápletky přišlo slabší. Celkově byl průběh vyšetřování natolik atraktivní, že by si zasloužil působivější závěr.

I tak si ovšem získala kniha mé sympatie. Příběh s jasně daným směrem pátrání, který se rychle čte, není překombinovaný a postavy, které dokáží zaujmout. Navíc atraktivní lokalita chladného močálu překypujícího komáry a jiným hmyzem s absurdně naaranžovaným tělem mladé mrtvé dívky, to samo o sobě už je pozvánkou pro čtenáře, kteří hledají zajímavý příběh s působivou atmosférou.

Komentáře (0)

kniha Vražda na blatech recenze