Láska v dopisech

recenze

Poslední dopis od tvé lásky (2013) 4 z 5 / Daffodila
Poslední dopis od tvé lásky

Po knize Hypnotizér jsem měla chuť na trochu té romantiky. A tak jsem se vrhla na knihu, o které jsem snila už od chvíle, co jsem se dozvěděla, že má u nás vyjít. Knížka od britské autorky Jojo Moyes s názvem Poslední dopis od tvé lásky (kterou jsem si koupila jako dodatečný dárek k Vánocům). Loni v létě jsem četla autorčinu knihu Než jsem tě poznala, která mě naprosto dostala stylem psaní, příběhem a zkrátka "romantikou jak se patří". A tak jsem se na její druhé dílko velmi těšila - nutno však dodat, že první knížka nasadila laťku pekelně vysoko...

Současnost

Ellie Haworthová je dvaatřicetiletá novinářka pracující v Nation. Zatímco její známí a přátelé se pomalu začínají usazovat (nebo už mají své rodiny), Ellie je chycená v eSeMeSkově strohém vztahu s ženatým mužem. Z počátku si myslí, že je spokojená a že jí kvalitní sex jednou za 10 dní (když se poštěstí) stačí, avšak poté, co dostane od šéfredaktorky úkol, aby se pohrabala v archivu, se začne vše měnit. Zde totiž nalezne 40 let starý milostný dopis. Kdo byli ti "ztracení" milenci a jak dopadl jejich osud? To se pokouší Ellie zjistit.

Moje nejdražší, jediná lásko,
moje slova byla myšlena vážně. Docházím k závěru, že jediná možnost do budoucna pro nás je, aby se jeden z nás odhodlal k odvážnému rozhodnutí.
Nemám takovou sílu jako Ty. Když jsme se poznali, zdálo se mi, že jsi křehký tvor, kterého musím chránit. Teď vidím, že to tak vůbec není. To Ty jsi silnější: dokážeš žít s možností takové lásky a čelit tomu, že nám nebude nikdy dopřána...

Minulost (1960)

Jennifer Stirlingová je ozdobou, hostitelkou, společnicí a vlastně dokonalým doplňkem svého bohatého manžela. Nebo spíše touto ženou bývala, jak sama pochopila z chování okolí. Probrala se v nemocnici po ošklivé bouračce, z které si nic nepamatuje. Ani ze svého dřívějšího života. Připadá si vykořeněná, nesvá, ve vlastním domě se cítí jako cizinec a děsí jí muž, který vedle ní ulehá do manželského lože. Jednoho dne objeví v knize milostný dopis, který byl určen jí a nejasná minulost začne získávat zřetelnější obrysy.

"Budu teď dole, abych vás nerušila." Krátce pohlédla na Jennifeřinu nahou paži, na níž v jasném světle pronikavě vystupovala jizva, a odvrátila oči.
Když odešla, padl Jennifer zrak na tu knihu, tu romanci, kterou si chtěla přečíst nebo někomu dát. Napřed si dám kávu, pomyslela si, a pak si vezmu knížku dolů. Bude lepší, když po včerejším podivném rozhovoru s paní Cordozovou zase nastolí jejich dobré vztahy.
Jennifer si usrkla kávy, vzala knihu a začala jí listovat. Dnes ráno stěží dokázala zaostřit zrak, natož aby zvládla číst. Z knihy vypadl nějaký papír. Jennifer odložila knihu na noční stolek a zvedla ho. Pomaličku ho rozložila a začala číst.
Moje nejdražší,...

Kniha Poslední dopis od tvé lásky má poutavý příběh, ve kterém se minulost prolíná s přítomností. Pokud se na knihu budete dívat jako na celek a odpustíte jí, že se v ní občas objevují prapodivná slova, která člověka přímo bijí do očí, bude to pro vás příjemné čtení. Někomu může dělat trochu problém přechod a občasné prolínání časových období, ale já jsem se ztrácela minimálně.
Osobně se musím přiznat, že velké očekávání a nadšení z knihy Než jsem tě poznala, dost ovlivnilo můj pohled na "Poslední dopis". Ne že bych byla přímo zklamaná, to říct nemohu, ale mám jasno, která z těchto dvou knih je (pro mne) lepší.

Autor: Jojo Moyes
Překladatel: Lucie Mikolajková