Láska, klam a kouzla v předrevoluční Paříži

recenze

Okouzlená (2020) / Suzanne
Okouzlená

Camille měla v životě jediný sen – pokračovat v otcových šlépějích a stát se tiskařkou, jakkoliv je to ve Francii roku 1789 pro mladou ženu nemožný úkol. Jenže otec – kvůli tomu, že vydával pamflety kritizující krále a šlechtu – zkrachoval a následně i se svou ženou podlehl neštovicím. Camille zůstala sama se svým bratrem Alainem, který ale veškeré peníze prohrává v kartách a utápí ve víně, a s mladší sestrou Sophie, o kterou se musí postarat. Jenže jak, když nemá peníze?

Camille po své matce zdědila nadání pro la magie, kouzla. Dokáže z úlomku kovu dočasně vytvořit peníze, a tak se jim daří přežívat. Ale jen do chvíle, kdy jí Alaine ukradne všechny úspory – skutečné peníze určené na nájem – a prohraje je v kartách. Pak musí sáhnout k temné a nebezpečné magii la glamoire, přetvořit samu sebe, stát se na pár chvil krásnou a okouzlující šlechtičnou a vetřít se mezi opovrhovanou šlechtu ve Versailles. A tam se pokusit pomocí chytrosti, podvodů a kouzel vyhrát v hazardních hrách co nejvíc peněz, aby se sestrou přežily a ona mohla jednou provždycky s nebezpečnou a vysilující magií skoncovat.

Jenže Camille netuší, že existuje tolik věcí, které o magii neví, ani že ve Versailles nemusí být jediná, kdo ovládá la magie. A královský dvůr je pod tou vší nádherou a leskem nebezpečným a zrádným územím – a pro mladou, nezkušenou dívku a ještě ke všemu kouzelnici dvojnásob.

Navíc se Camille musí vypořádat se svými city k Lazarovi, mladíkovi, který touží létat v balonu. Jenže jak může doufat ve štěstí, když žije dvojí život a oba jsou opředené tajemstvími a směsicí polopravd a lží?

Camille je inteligentní, rozvážná a stojí nohama na zemi. Proto nečeká, že by si mezi šlechtou, kterou opovrhuje kvůli jejich rozmařilému životu, mohla najít přátele. A taky by ji ani ve snu nenapadlo, že se celou tou hrou na šlechtičnu a novým světem plným nádhery a přepychu, ale také klamu, intrik a zrady, nechá okouzlit a pohltit.

Gita Treleasová má dobře nastudované historické reálie, dokáže hladce propojit skutečné historické události s prvky magie a přímo před očima vám maluje obraz předrevoluční Paříže –zapadlých uliček i klamavou nádheru paláce ve Versailles. Navíc na young adult žánr používá i poměrně bohatý jazyk a umně zachází se slovy, aby před vámi vykreslila Francii 18. století a vybudovala atmosféru, které na vás z knihy přímo dýchá. Enchantée proto podle mě nepatří mezi typickou young adult fantasy. Vlastně se mnohem víc podobá společenskému nebo historickému románu, kde hlavní roli hrají mezilidské vztahy, láska a taky samozřejmě intriky a překážky.

Tempo vyprávění je pomalé a v příběhu chybí skutečné napětí a drama. Zhruba od poloviny knihy autorka navíc napětí a atmosféru tajemství buduje pomocí oslích můstků, kdy si hrdinové nejsou schopní promluvit a zamotávají se do pavučiny polopravd a lží – a tohle je zrovna věc, kterou vážně nemám ráda.

Enchantée funguje jako samostatná kniha, příběh je v ní dotažen do konce, který je uzavřený a uspokojivý. Přesto existuje i druhý díl s názvem Liberté, ale podle mě se jedná už jen o zbytečné protahování.

Enchantée má vady na kráse, nicméně mi je vynahradil autorčin styl, skvěle vybudovaná atmosféra Paříže a Versailles před Velkou francouzskou revolucí, sympatická hlavní hrdinka i decentní, starosvětská romantika. Enchantée doporučuju hlavně čtenářkám, které mají rády historické a společenské románky, nebo si chtějí v young adult žánru přečíst zase něco jiného, příjemně neotřelého a nápaditého. A já si jen přeju, aby těch historických young adult knih, ať už s prvky magie nebo bez, vycházelo v českém překladu víc.

Komentáře (0)