Kvůli zlatu šel bych světa kraj

recenze

Ďáblovo zlato (2020) 5 z 5 / Lena91
Ďáblovo zlato

Existuje něco, pro co by člověk byl schopný zradit vše, v co věřil a zabít někoho, koho má rád? V prvotině Ďáblovo zlato mladé, české autorské dvojice – Vojtěcha Záleského a Lukáše Štěrovského ano. Jedná se o Ďáblovo zlato, alkohol, jež má takové účinky, že by mohl směle konkurovat těm nejlepší opiátům a drogám.
Kniha je rozdělena na dvě části a střídáním dvou perspektiv může čtenář prožívat životní příběhy dvou bratrů, Antonína a Adama Lánských pocházejících z československého Svojšína. Oba bratři se vydají do Ameriky, Antonín za lepším životem a Adam o čtyři roky později tak nějak z osamocení a z touhy začít znovu a s bratrem. Tony Scelta, jak si v Americe Antonín nechá říkat, svého bratra, ač nerad, musí kvůli své nové „rodině“ odmítnout. Adam, netušíc, že přijel do centra dvou konkurenčních mafiánských gangů Irů a Sicilanů, se ve snaze Tonymu vyrovnat a dokázat mu své schopnosti dostává nevědomky do irského gangu a z bratrů se tak vlastně stávají potenciální rivalové.
To, co spustí lavinu událostí, je právě ono Ďáblovo zlato, které nechává Tony, který se díky tomuto kšeftu vyhoupl na výsluní, tajně dovážet ze svého rodného kraje a v rámci prohibice je to nejžádanější zboží, které chce mít každý za jakoukoliv cenu. Ne jinak je tomu i u Donovana, hlavouna irského gangu, který nesnese úspěch Sicilanů a sám zatouží být u moci. Adam, který se chce vyšvihnout nejen před Tonym, ale také před Donovanem se nabídne, že Ďáblovo zlato získá. Ačkoliv musí obětovat víc, než by mu bylo po chuti, úkol splní a tím se rozpoutává válka gangů. Adam zaslepený touhou po bratrově uznání vůbec netuší, co jeho čin způsobí a jaký dopad to bude mít na jeho a bratrovo působení v gangu, kde jeden krok špatně vás stojí život a mezi mafiány není na chyby prostor a místo pro neschopné a zrádce.
Kniha má neuvěřitelně rychlé tempo, že pomalu nestíháte vstřebat jednu událost a už ji přebíjí jiná. V tomto mafiánském světě, jehož fungování vevnitř i navenek je vykresleno úplně bravurně, se s ničím neotálí a to je taky to, co celý příběh posouvá tak rychle kupředu. Děj je velmi dobře propracovaný, vše se hezky propojuje a nenašla jsem snad jediné hluché místo, které by děj zbytečně brzdilo. Moc se mi líbilo vykreslení vývoje postav, především u Adama se autoři vyřádili. Z bojácného kluka, kterého aby snad musel člověk vodit za ručičku, se postupně stává sebevědomý mladý muž, který si jde za svým snem, ať to stojí, co to stojí. Jeho zaslepenost a paličatost vůči Tonymu je zde krásně postavena do kontrastu s pozdějším prozřením a lítostivostí. Přesto, že oba bratři vlastně stáli na špatné straně a byli jsme svědky jejich násilných činů, mi byli nějakým způsobem sympatičtí a tak nějak jim přála onen dobrý konec, kdy se sejdou jako bratři osvobozeni od mafiánských pout.
Ďáblovo zlato je neskutečně čtivá a poutavá kniha, od které vás odtrhne snad jen řvoucí dítě. Ačkoliv spousta čtenářů nevyhledává tento žánr v naší domácí tvorbě, tentokrát by byla veliká chyba tuto úžasnou prvotinu dvou mladých a talentovaných autorů přehlédnout. A i když pro někoho nemusí být mafiánské prostředí lákavé, tak v kombinaci s komplikovaným a emočně vypjatým vztahem dvou bratrů a vzácným alkoholem to nabírá úplně jiné obrátky.
Děkuji nakladatelství MOBA za recenzní výtisk a skvělé čtení.

Komentáře (0)