Tato recenze byla smazána.

Kvůli tobě i zhubnu

recenze

Kvůli tobě i zhubnu (2018) 3 z 5 / Blahona
Kvůli tobě i zhubnu

Niki žije pohodlný, ale trochu stereotypní život. Žije ve šťastném manželství a chystá se oslavit stříbrnou svatbu se svým milovaným Wolfgangem. Starosti ji dělá jen jeden problém, nemůže sehnat oblečení na večer v žádném módním butiku. Její velikost je totiž XXL. Nebo toho bude ještě víc?

Brzy zjistí, že její manžel netráví v práci tolik času, jak tvrdí, ale věnuje se mladé a štíhlé milence. Niki se zhroutí celý svět. Má však plán, jak svého manžela získá zpět! Zaplatí si nákladný léčebný pobyt ve Švýcarsku, který se zaměřuje na léčbu obezity.

Jak brzy zjistí, léčebné praktiky v hotelu jsou nestandardní, personál přinejmenším podivínský a navíc se na ni nalepila příšerná ženská, která jí nedá pokoj.

Podaří se Niki zhubnout a získat svého manžela zpět?

Můj názor:

Perou se ve mně dva dojmy z knihy.

První dojem je, že jde o čtivé, oddychové čtení se zábavně vystavěným příběhem a uspokojivým rozuzlením.

Bohužel tím druhým je moje osobní averze k chování postav knihy a k léčebným praktikám, které se mi zdály mnohdy přes čáru. Nejde tedy o to, že by příběh nefungoval, nebo byl špatně napsán. Ne. Autorka píše s lehkostí a styl knihy je naprosto v pořádku, i překladatel odvedl dobrou práci. Objektivně tedy knihu hodnotím dobře.

Bohužel si nemůžu odpustit svůj subjektivní pohled. Kniha podle mě čtenáře rozdělí na dva tábory. Na lidi, kteří v ní hledají jen oddychové a zábavné čtení a nebudou se moc zamýšlet nad chováním postav. Vezmou to nekomplikovaně.

Bohužel mně neustále lezly úplně všechny postavy na nervy.

Nesedla mi hlavní hrdinka. Je obézní a nevleze se do šatů a kvůli tomu se arogantně utrhne na prodavačku. Čtenář ví, že je to tím, že má mindráky. Brzy si o Niki uděláte obrázek. Je příliš pohodlná, aby kdy bojovala sama za sebe. Své nezdary je zvyklá házet na druhé. Nikdy nepracovala a když přijede do léčebny, její přístup je ve stylu: Tady mě máte, zaplatila jsem si, tak to musí fungovat, ale já pro to nehnu ani prstem. Nehubne kvůli sobě, ale protože nad ní drží bič přísný doktor. Ano, autorka má body za vykreslení reálné postavy. Ale pro mě bylo obtížné se do takové postavy vžít.

Některé scény pro mě byly přes čáru - např. zakázané žravé orgie , vloupání do cizího bytu nebo léčebné metody cvičitele shiatsu. Chápu, že jiným to může připadat zábavné. Pro mě to nefungovalo.

Naštěstí závěr knihu zachránil, abych ji úplně neodepsala. Nebojte, hodnotit budu pokud možno objektivně, já osobně bych knize totiž dala pouhých 10%.

Závěr:

Pokud jste ochotni překousnout některé originálně pojaté postavy a jejich činy, může být pro vás kniha celkem zábavné a oddychové čtení.

HODNOCENÍ: 60 %

www.kniznisiesta.cz