Květy z půdy - neskutečný příběh o utrpení čtyř dětí

recenze

Květy z půdy (1998) / Lucka66
Květy z půdy - neskutečný příběh o utrpení čtyř dětí
Květy z půdy jsou pentalogie která ve vás na sto procent zanechá velice silný a emotivní dojem. Minimálně první díl určitě. Já jsem měla trochu nevýhodu, že jsem první viděla film a už jsem přesně věděla, co tedy očekávat a jakým směrem se bude děj ubíhat. Přesto..po přečtení jsem neměla slov. Knihu jsem doslova hltala, musela jsem číst všude. Doma, před spaním, v koupelně, ve škole, v autobuse.

Příběh začíná stručným seznámením s rodinou. Poznáváme laskavého otce Chrise, krásnou ale ne příliš chytrou matku Corinn a jejich čtyři děti: syna Christophera, který je nejstarší, mladou Cathy, lezoucí do puberty a roztomilé dvojčata, které ale mají ďábla v těle, Coryho a Carrie.
Už od další události v knize působí příběh depresivně. Otec Chris umírá a matka se ocitá na mizině. Bere děti ke svým prarodičům, kde je zavře spolu se svou matkou v prázdném pokoji spojeném s půdou. A tím se rozpoutává několikaroční peklo, které děti zažívají.

Ze začátku jsem počínání matky celkem chápala. Věřila jsem, že chce pro svoje děti to nejlepší. Ale postupem času jsem stejně jako podezřívavá Caty viděla v jejím chování, v jejích četných dárcích a čím dál tím řidčíh návštěvách zradu. Ale to co nakonec udělala..proboha, na to jsem neměla slov a upřímně jsem to oplakala, i když já brečím u každé knížky. Dobře, skoro u každé ale převažují ty které mi vženou slzy do očí. Nebudu zde spoilerovat co matka nakonec udělá ale řeknu vám jedno: pokud o příběhu nemáte ani tušení, budete na to zírat pusou dokořán.

Zatím co jsem si všimla, že většina čtenářů sympatizuje s Caty, mě byla popravdě méně sympatičtější než Christopher. Chápu že vstupovala do puberty, ale některé její reakce mi byli opravdu proti srsti. Ale musím uznat, že bylo až dojemné číst, jak dělá náhradní matku dvojčatům a jak s Christopherem přestavují celou půdu na krásnou zahradu pro dvojčata. Taky jsem ji hrozně litovala při incidentu s dehtem. Já být jí, asi bych to nepřežila.

Na Chrisovi a Caty mi taky drobet vadilo to, jak se strašně upínali k tomu, jak budou mocní a bohatí..a to i předtím než je matka zavřela na půdu. A navíc pak pořád otevřeně mysleli na to, jak si přejí dědovu smrt. To samé jejich matka. Ale budiž, dá se to pochopit, jelikož po každé zmínce o krutém dědečkovi nebo o nelítostné babičce jsem měla chuť vzít kyj a jít si to s nimi vyřídit. Protože to snad ani nebylo možné, jak se mohli takto zachovat k malým dětem, které za nic nemohli. A už vůbec ne za svou matku a otce.

Vztah starších sourozenců mi zase až tak šokující nepřišel. Myslím, že dva puberťáci, kteří poznávají své těla a začínají zkoumat svoji sexualitu ani jinak dopadnout nemohli. Ale stejně, připadá mi, že se autorka v těchto incestních vztazích nějak vyžívá.

Rozhodně doporučuji všem přečíst.. teda těm co nemají slabší povahu. Příběh je skutečně velmi silný a ještě k tomu podle skutečné události. Kniha se čte dobře, je to \"akční\" příběh ale zároveň je tam pěkně vykreslená i psychologie postav. Dávám rozhodně plný počet bodů.

P.S Doporučuji rozhodně i film, i když se mi zdál o něco slabší než kniha.

Komentáře (0)

kniha Květy z půdy recenze