Kukačka volá i v audiu - audiokniha

recenze

Volání Kukačky (2014) / Schefik
Volání Kukačky

Volání kukačky je v dnešní době asi zbytečné představovat. O této knize, popřípadě autorovi, bylo napsáno nepřeberně článků. Kniha, kolem které se strhl neuvěřitelný mediální poprask ve chvíli, kdy se ukázalo, že jejím autorem není nikdo jiný než J. K. Rowlingová. Navíc se v současné době chystá ve Velké Británii a Spojených státech na pulty knihkupců její pokračování pod názvem The Silkworm (Bourec morušový).

Jaké vlastně Volání kukačky je, to se již většina čtenářů asi mohla přesvědčit. Ovšem co její audio podoba. Nakladatelství Plus se dohodlo na nahrání s vydavatelstvím Tympanum a přináší tak tento detektivní příběh i pro ty, kteří preferují knížky do ucha. Má ovšem Cormoran Strike co nabídnout i v této podobě, nebo je audiokniha zbytečná?

Potom co se J. K. Rowlingová rozhodla otestovat svůj literární talent skrytá za pseudonymem Robert Galbraith, utekl již nějaký ten čas. Důvody proč se autorka rozhodla napsat svou další knihu pod pseudonymem nechme na ní. Jedno je ovšem jisté. Cormoran Strike si získal velkou řadu příznivců a Rowlingová tak vykročila ve stopách Agathy Christie a hodlá v sérii s tímto svérázným soukromým detektivem pokračovat i nadále. Důkazem je již zmíněný The Silkworm.

Kdyby přeci jen někdo váhal o čem že Volání kukačky je, máme zde malý úvod do děje. Rowlingová tentokrát vyměnila čaroděje (Harry Potter) a ospalé městečko (Prázdné místo) za nikdy nekončící ruch velkoměsta a vyslala čtenáře, potažmo posluchače, společně se soukromým detektivem Cormoranem Strikem po stopách podezřelé smrti známé modelky. Jako pomocníka mu vybrala bystrou a iniciativní sekretářku Robin, která se s Cormoranem skvěle doplňuje a tvoří v knize výborné duo ve stylu Holmese a Watsona.

A právě v této dvojici tkví síla této knihy. Cormoran v sobě snoubí naprostého loosera s kariérou úspěšného vojáka, který neustále balancuje na hraně mezi úspěchem a naprostou životní katastrofou. Přesto, že se nejedná o sympaťáka na první ani druhý pohled, dokáže čtenáři přirůst k srdci. Tam kde Strike trochu pokulhává, ho skvěle doplní jeho pomocná sekretářka Robin. Jen je možná škoda, že i tato zdatná pomocnice nedostala více prostoru a autorka se tak soustředí hlavně na postavu samotného detektiva.

Samotnou audioknihou provází posluchače hlas Petra Olivy, který je mimo jiné známý svým dabingem Pierra Richarda či Bodieho z britského seriálu Profesionálové. Je možná až s podivem, že si do této doby tohoto ostříleného herce a dabéra nevybralo žádné vydavatelství pro namluvení některé další knihy. Oliva si skvěle dokáže pohrát se svým hlasem a díky tomu dokáže kromě své drsné polohy hlasu využít i výrazně jemnější tón, který se skvěle hodí u ženských postav.

Na druhou stranu, může být jeho nečekaná hra s hlasem pro někoho zarážející a možná až trochu nepříjemná, protože se Oliva opravdu nebojí přitlačit na pilu a dát do svého projevu naprosto vše. Vše se ale postupem času uklidní a vy si na Olivův hlas zvyknete a budete si naplno užívat tento detektivní příběh, který pokračuje ve šlépějích Agathy Christie, nebo Artura Conana Doylea.

Skvělý a nečekaný výběr interpreta dodává této detektivce pořádný šmrnc a je vítanou alternativou ke všem severským detektivkám, které v současné době na trhu jsou. Navíc téměř 18 hodin poslechu zaručuje vcelku dlouhou zábavu, která vám zpříjemní nejednu cestu do práce nebo školy.

siena
20.06.2014

dexter68: A Vy jste se nikdy nepřeklepl, chybka se Vám nikdy nevloudila...?!?

dexter68
19.06.2014

Skončil jsem u první věty: "Volání kukačky je v dnešní době asi zbytečné přestavovat".
My tu knihu budeme "přestavovat"? Jako že zboříme hradbu a postavíme novou?