Kufr paní Sinclairové

recenze

Kufr paní Sinclairové (2014) / knižní moora
Kufr paní Sinclairové

Existuje silnější láska, než ta, která zaplaví vaše tělo i mysl v době, kdy se smiřujete s tím, že vás už nic krásného ani vzrušujícího nečeká? Kufr paní Sinclairové je něžnou knihou, příběhem, který mohla alespoň zčásti prožít nejedna naše babička nebo prababička.

Musím se doznat ke své neochvějné náklonnosti ke knihám, které se věnují tématům minulosti ne tak vzdálené, aby nemohla ovlivnit naše současné životy. Zcela jistě za to mohou poslední dva tři roky, které jsem strávila rozplétáním osudů svých předků a příbuzných. V každé generaci se stane něco, o čem by stálo za to napsat knihu. A také díky tomu, jsem se velice rychle začetla do života paní Sinclairové, které se změní život ve chvíli, kdy potkává polského vojáka Jana Pietrykowského.

Z velké části je Kufr paní Sinclairové limonádou. Opuštěná, lehce zatrpklá žena kolem čtyřiceti, smířená se svým životem. Najednou se ve dveřích objeví pohledný, mladší pilot v uniformě. Je to jasné, že jo? Pak ale přijde zlom, který všechno změní. Až na tento jediný zlom je knížka celkem předvídatelná, ale tím příjemným způsobem, kdy nemáte pocit, že jste pro autora naivní pitomci.

Děj má spád, který je podpořen řadou dialogů a umírněnými popisy. Žádná kapitola zde není navíc, vše je dobře promyšleno a díky tomu celý příběh působí celistvým dojmem. Zpočátku jsem se cítila ztracená s tím, kdo je kdo a co která situace vlastně znamená. Za chvíli se to ale zlomilo a začalo dávat smysl. Nenechte se proto odradit prvními stránkami.

Občas jsem byla rozpačitá z výrazů v přímé řeči, které byly v kontrastu s jazykem okolo nevhodné a rušily atmosféru válečných let. Musí pochválit, že na dnešní dobu jsem našla v textu málo překlepů, i když jedna hrubka vydala za deset drobných chybiček.

Kufr paní Sinclairové je pro mě společně s The Girl you Left Behind nejlepšími aktuálními kousky historické romantiky s morálními dilematy.