Kryť chrbát si treba aj pred príbuznými

recenze

Zrada (2018) / marcoz
Zrada

Ak sa niektorý autor či autorka dlhodobo venujú určitému žánru, hrozí im buď vyhorenie, alebo skĺzavanie k stereotypu, vykrádaniu samého seba či opakujúcim sa motívom. Britská spisovateľka Martina Cole svojimi knihami privádza čitateľov do sveta gangstrov a aj napriek desaťročiam na trhu má stále čo ponúknuť. Isteže, ani ona sa nevyhne nejakým tým opakovaniam, ale našťastie im vie stále dodať novú šťavu a dokáže aj jeden motív spracovať rôznymi spôsobmi. Gangsterky sú špecifickým žánrom, pri ktorom platia nemenné zákonitosti už od vzniku filmu noir. Martina im dodáva svoj osobný šarm a aj vďaka tomu sa temné, ponuré zákutia veľkomesta i ľudskej duše stávajú ľahko pochopiteľnými. Jej antihrdinom tak napriek zločineckej činnosti držíte palce a dúfate, že sa napokon dočkajú šťastného konca. Zrada nie je výnimkou a opäť spoznáme viaceré silné osobnosti.

"Aiden O´Hara by bez sebe vzteky. Že někdo vykradl místní obchod, zatímco v něm byla jeho matka, to bylo v podstatě neuvěřitelné. Takovou drzost, takovou tupost nemohl pochopit. Netrvalo mu dlouho zjistit si jména a došlápnou si na ně. A poté, co si je pořádně podal, dal všem jednou provždy jasně najevo, že kdokoli, koho by jen napadlo krást v jeho revíru, se potáže se zlou."

Ako je zvykom, dej zasahuje do niekoľkých dekád, a tak máme možnosť sledovať komplexný vývoj rodiny i situácie v podsvetí. Pripravte sa teda na bohatú zásobu emocionálne vypätých udalostí aj chvíľ, kedy budete pochybovať o správnosti konania postáv. Nejde o vyhrotené charaktery, napokon, ani prostredie im v tomto smere nepraje, a o to zaujímavejší je celý príbeh. Ústrednými sú matka a jej syn - Reeva a najstarší z piatich detí Aiden. Ten sa postupom času vypracuje z mladistvého delikventa na hlavu miestnej drogovej honorácie, spolupracujúcej so zámorskými dodávateľmi. Samozrejme, to ho privedie i k mnohým nepriateľom v rozličných štátnych zložkách i vrstvách spoločnosti. To poskytuje autorke priviesť na scénu pestrú paletu postáv - od pijanov a prostitútky cez dílerov a závislákov až po vrahov a skrytých záškodníkov. Nie nadarmo sa román volá Zrada - nikto si nemôže byť istý lojalitou a je len otázkou času, kedy si kto nájde v chrbte zapichnutú povestnú dýku...

"Všichni přítomní ztichli. Napětím ani nedýchali, protože dnešní večer se v podstatě rovnal vyhlášení války. Odvážili se kritizovat Aidena, byť velice decentné a mírně. A bylo jim jasné, že něco takového jejích bratr jen tak nestráví. Aiden byl vzteky bez sebe a mohla za to hlavně Jade, která ho sledovala tak upřeně, až si začal říkat, že by měl možná začít trochu taktizovat. Tenhle večer měl pro jeho sourozence nepochybně velký význam. A že jeho matka seděla na gauči zpitá a zfetovaná do němoty, to mu zrovna dvakrát nepomáhalo."

Odhliadnuc od klasickej rodinnej drámy je príbeh knihy dosť znepokojujúci. S ohľadom na prostredie sa v ňom vyskytnú aj policajti, politici či umelci, no v podstate sú všetci skrz-naskrz skazení či úplatní. Miestami sa mi teda zdal dej trochu pritiahnutý za vlasy, ale nepoznám inú autorku, čo by ho podala s takou gráciou a nablýskanosťou. Síce by mu tiež prospel kratší rozsah (najmä uprostred som v duchu poháňal postavy, aby sa rozhýbali a trochu dej zdynamizovali), no snaha dokonale vykresliť vnútro postáv a ich okolie si niekde musí vyžiadať svoju daň. Krásne pri tom vidieť, aký veľký vplyv má sociálne prostredie aj s výchovou na vývin mladého človeka. Rodina O´Harovcov je pomerne súdržná, no kontakty s podsvetím sa nedajú pretnúť len tak ľahko. Aj to prispieva k tomu, že k nim napokon pocítite sympatie. Hoci ich to, samozrejme, neospravedlňuje. Martina Cole vás sprevádza príbehom, ale to neznamená, že zatvára oči pred pokleskami svojich hrdinov. Najkontroverznejšie vyznieva Aiden, a to práve preto, že má vedúce postavenie. Inak to však ani byť nemôže, ak má byť ťahúňom troch generácií. Zrada sa u mňa nezapíše medzi najvýraznejšie autorkine diela, ale rozhodne sa medzi nimi ani nestratí.