Krvavá Máry a jiné strašlivé historky

recenze

Krvavá Máry a jiné strašlivé historky (2015) 4 z 5 / maphiosso
Krvavá Máry a jiné strašlivé historky

Petr Janeček se dostal poprvé do povědomí českých čtenářů v roce 2006 knihou Černá sanitka. Tato sbírka ‘‘děsivých příběhů‘‘, tvz. městských legend, se dočkala televizního, divadelního i rozhlasového zpracování a také dvou pokračování. Při příležitosti Velkého knižního čtvrtku přichází tento pražský etnolog a folklorista s žánrově podobně laděnou knihou Krvavá Máry a jiné strašlivé historky.

Kniha na první pohled zaujme svým grafickým zpracováním, kterého se zhostili studenti žižkovské SUPŠ. Tak jako Černá sanitka, je i Krvavá Máry rozdělena tematicky do několika částí. Kapitola MEZI NEBEM A ZEMÍ obsahuje potenciálně racionálně vysvětlitelná vyprávění konkrétních osob o podivných náhodách a událostech. Druhá část s názvem ZDE ŽIJÍ DUCHOVÉ je věnována skutečným lokalitám na území České republiky, o kterých se vyprávějí tajemné příběhy, a jsou proto častým cílem různých záhadologů a dobrodruhů. Třetí kapitola DUCHOVÉ TÁBORŮ A ŠKOL V PŘÍRODĚ se věnuje tradici dětského vyvolávání duchů. DÉMONI VĚKU INTERNETU přináší historky dětí školního věku, ovlivněné soudobou populární kulturou a internetem. A aby té hrůzy a děsu nebylo tolik, nese se závěrečná kapitola KDO SE SMĚJE NAPOSLED v uvolněné atmosféře – obsahuje anekdoty a úsměvné parodie tajemných příběhů.

Kniha si neklade za cíl pátrat po původu či pravdivosti těchto vyprávění, pouze předkládá porci záhadných příběhů, které kolují v České republice v podobě ústního podání. Veškeré odpovědi a hypotézy autor nechává čistě na čtenáři a v knize tedy nenajdeme, až na pár výjimek, komentář k jednotlivým historkám, jako tomu bylo ve sbírce Černá sanitka. O odborný autorův náhled ale nakonec úplně ochuzeni nezůstaneme. V závěrečném doslovu Janeček na několika stránkách pojednává o stavu moderního folkloru na přelomu prvních dvou desetiletí 21. století.

Po Krvavé Máry sáhnou spíše fandové záhad a tajemna, nezarmoutí ale ani čtenáře, kteří si chtějí rozšířit obzory a nahlédnout do pokladnice českého moderního folkloru. V každém případě se není čeho bát.

Krvavá Máry

Komentáře (0)

Přidat komentář