Krvavá lázeň

recenze

Krvavá lázeň (2014) / evasamankova
Krvavá lázeň
Poklidné městečko Tranquility se jako mávnutím kouzelného proutku změní v dějiště krvavých bitek. Někteří studenti místní střední školy se začínají mezi sebou prát a vraždit. Ušetřeni nezůstávají ani jejich rodiče a učitelé. Proč se dříve klidní a přátelští studenti chovají tak agresivně a nenávistně? Co za tím vězí?

Román Krvavá lázeň čínsko-americké spisovatelky Tess Gerritsenové, který vyšel poprvé v českém překladu v roce 2000, se nyní dočkal svého druhého vydání. Tento lékařský thriller se odehrává v malém městečku Tranquility, které je díky místnímu jezeru Locust turisty vyhledávaným letním místem pro dovolenou.

Klid i nové životní síly sem přijela hledat i lékařka Claire Elliotová se svým čtrnáctiletým synem Noahem. Claire se tak rozhodla po smrti manžela a následných synovým problémech se zákonem.

Oba žijí v Tranquility už osm měsíců a během té doby si Claire odkoupila lékařskou ordinaci a snaží se do ní získat nové pacienty. Idyla městečka se ale jednoho dne začne bortit jako domeček z karet. Někteří dříve klidní a vzorní studenti se začínají chovat velice agresivně, vyvolávají hádky a rvačky, až nakonec vše vygraduje střelbou na půdě školy.

Násilí se rozšiřuje a ve smrtelném ohrožení jsou i rodiče dětí. Šokovaná Claire se snaží přijít na důvod této agresivity. Laboratorní výsledky testů se však zdají u všech útočníků v pořádku, ani není zjištěna přítomnost některé z drog.

Místní policie v čele s Lincolnem Kellym má tak plné ruce práce, protože udržet v městečku klid je čím dál těžší, až skoro nemožné. Lincoln proto spojí své síly právě s Claire a společně se snaží hledat odpovědi. Zvláště po tom, co vyjde najevo, že podobné útoky se tu odehrály i před 52 lety. Co za tím stojí? Proč se historie znovu opakuje?

Výstřel ji zasáhl podle všeho do břicha. Zapotácela se dozadu, sevřela si břicho a s nevěřícím výrazem se zhroutila na podlahu. Čas jako by se zastavil, přestal existovat na jeden nekonečný okamžik a Noah se přitom jenom s hrůzou díval na jasný pramínek krve, který mu proudil k teniskám. Potom ticho prořízl vyděšený dívčí výkřik. V další chvíli se okolo něj rozpoutal nepředstavitelný chaos. Slyšel, jak židle padají na podlahu. Zahlédl dívku, která utíkala, klopýtla a dopadla koleny do rozbitého skla.

Tess Gerritsenová vypráví jako vždy velice příjemně a napínavě. Děj rychle ubíhá a stále se děje mnoho podstatného a zajímavého. Claire je velmi sympatická postava, stejně tak i Lincoln Kelly, proto ani tolik nepřekvapí jejich pomalu se rodící blízký vztah.

Krvavá lázeň je jeden z prvních románů Tess Gerritsenové, kde uplatnila své lékařské vzdělání. Pátrání po příčinách násilného chování je složité, dlouhou dobu bezvýsledné a v neposlední řadě i velmi dramatické.

Krvavá lázeň je kvalitou téměř srovnatelná s autorčinými pozdějšími tituly - sérií s Jane Rizzoliovou a Maurou Islesovou.

Komentáře (0)

kniha Krvavá lázeň recenze