Krutá zima sebou přinesla zimní oběť

recenze

Zimní oběť (2011) / Canney
Krutá zima sebou přinesla zimní oběť
Detektiv Malin Forsová žije se svou třináctiletou dcerou v malém městě, Linköping. Malin je jednoho mrazivého rána zavolána k případu. Na stromě byl nalezen oběšený muž a je jasné, že to nebyla sebevražda. Tento muž je nahý a jeho tělo je zkrvavené. Otázkou ale zůstává, kdo je ten muž a kdo ho na ten strom pověsil. Policisté se dávají do práce - fotku zavražděného dávají do novin a na internet a čekají až se jim ozve někdo, kdo ho pozná. Jakmile je identifikován, vyšetřování nabíhá na obrátkách.

Malin Forsová je svobodná matka a detektiv. Příliš mnoho času doma netráví a pokud je zrovna doma, tak je s dcerou nebo lahví tequily. Ve své práci je ale jedna z nejlepších, je totiž odhodlána najít vraha za každou cenu.
Nemůžu říct, že bych si Malin nebo jakoukoli jinou postavu z této knihy oblíbila nebo bych se do ní dokázala nějakým způsobem vcítit, ale musím uznat, že postavy všeobecně byly poměrně dobře napsané. Hlavně tedy rodina Murvallových, ta byla velmi znepokojující.

Na Zimní oběť jsem se těšila, slyšela jsem na ni totiž velkou chválu. No, s politováním musím oznámit, že mě tato kniha neohromila, naopak mě velice zklamala. Vyšetřování jako takové bylo sice zajímavé a zajímalo mě kam až se ten příběh rozvine. Jenže pak příběh nabral určitý směr a pro mě to pomalu přestalo být tak zajímavé. Jelikož už ani nebylo těžké odhadnout vraha.

Autor Mons Kallentoft má navíc zvláštní styl psaní, který rozhodně nesedne všem. Je tu dokonce i pohled zavražděného, což je sice zajímavé a podle mě i originální, přesto mi přišlo že ve většině případů, kdy se jeho pohled objevil, tak byl naprosto zbytečný. V podstatě nám neřekl nic nového, jen konstatuje skutečnost, kterou by nám stejně dobře mohla prezentovat i Malin. Řekla bych také, že Zimní oběť je tak trochu i filozofického rázu. Hlavně tedy, co se týče myšlenek postav.

Zimní oběť je první severská detektivka, kterou jsem četla a bohužel se mi netrefila do noty. Přesto bych tuhle knihu doporučila těm, které severské detektivky baví.

Komentáře (0)

kniha Zimní oběť recenze