Krize jako dar

recenze

Krize jako šance (2014) / Safienka
Krize jako dar
22.svazek série zajímavých děl od Kurta Tepperweina se jmenuje Krize jako šance. Ač již bylo vydáno mnoho knih od tohoto autora, tak až tato se stala mou první.
Věřím v to, že to, co se má stát, se stane. Určitě je nějaký důvod, proč se zrovna zmíněná kniha dostala do mých rukou právě teď. Myslím si, že málokdo bere krizi jako šanci. Spíše ji lidé vnímají jako strašáka, který jim bude znepříjemňovat život. Brát ji jako přítele a ještě toho nejlepšího, který Vás chce postrčit na nějakou lepší cestu? Hahaha. Určitě si spousta čtenářů poklepe na hlavu. Autor se nám v díle snaží dokázat, že krize je pro nás dar. Něco, co nám pomůže a přivede nám do života štěstí a radost. Jen ji musíme správně uchopit a naložit s ní.
Kniha je rozdělena do několika kapitol. Začíná u všeobecné krize, která se týká lidstva, světa, ale i nás samotných. Hlavně nás samotných.
Vyřeš svou krizi! Je to tvá nejdůležitější odpovědnost za mír ve světě. Tvá vlastní, vnitřní spokojenost přináší mír celému světu. Záleží tu na každém, také na tobě! Právě na tobě! (str.11)
Následuje kapitola, která nám sděluje, proč je zrovna krize tou šancí, tím mezníkem mezi špatným a dobrým.
Pesimismus je luxus, který si už delší čas nemůžeme dovolit. (str.27)
Až se dočteme, proč se jedná vždy jen o nás a zrovna my máme smůlu, že potkáme krizi v tu nejnevhodnější dobu, tak nám autor naservíruje ne jednu, ale hned několik možných podob krize samotné.
Vývojová krize, krize ve vztazích, profesní krize, duchovní krize, krize ze ztrát, krize smyslu, psychospirituální krize, morálně-etická krize. Věřte nebo ne, ale určitě se v některé krizi najdete hned teď. Neznám člověka, který by neprošel alespoň jednou zmíněnou krizí. Díky tomu, že je dnešní svět značně ztechničtěn a můžeme si vybrat z přemíry možností a variant, nevíme, co bychom chtěli dřív. Je na nás vyvíjen větší tlak a větší očekávání. Ocitáme se ve větším stresu, protože nejen okolí, ale hlavně my sami od sebe očekáváme víc a chceme toho víc. Málokdy jsme schopni chtít jen málo. Málokdo umí být skromný. A proto světe div se, často se ocitáme v krizi.
Člověk nikdy nemá, co chce, protože nechce, co má. Kdyby chtěl, co má, měl by to, co chce. (str.228)
I proto si myslím , že tuto knihu by si měl přečíst každý. Právě krize je pro nás šancí, jak se na chvíli zastavit, zpomalit a hlavně si uvědomit, že ve většině případů směřujeme úplně někam do záhuby. Možná ani sami nevíme, kde je ten cíl. Chceme víc, jedeme občas na 200% a pak se divíme, že padneme a tělo odmítá spolupracovat. Radši nám navolí ne-moc a dá tím jasně najevo, kdo je tady pánem.
Ač má kniha necelých 300 stran, ukrývá v sobě obrovské množství důležitých myšlenek. Nejen, že nám autor podává svoje poznatky i s návodem, jak přesně na to, ale zároveň se nám snaží ukázat, že to jde vždycky vyřešit. Vždycky je tu řešení, kterému se vzávěru zasmějeme, protože je tak prosté a jednoduché.
Každou kapitolu se snaží rozebrat co možná nejpodrobněji, aby byla k užitku. Dává do placu návody a postupy, jak na to. Mezi stránkami najdeme nejen úžasně pravdivé citáty, ale zároveň i otázky, které nás navedou k vlastnímu ovědomění a možná nám pomohou urovnat si svoje priority, sny a touhy. Proč zrovna děláte to, co se od Vás očekává, namísto, abyste se pustili do toho, co sami chcete?
V knize je tolik informací, že se k ní budete určitě vracet a vyhledávat tam to svoje, co zrovna potřebujete.
Nejvíce prostoru je věnováno poslední kapitole, která se týká duchovní krize. Autor zapojil hodně ze své praxe a poznání. Podává nám vše i s několika příběhy, které skrývají hlubokou pravdu.
Toto dílo jsem četla na svůj vkus docela dlouho. Ale až teď vidím, proč tomu tak bylo. Informace se k nám dostanou opravdu až v tu chvíli, kdy je nejvíc potřebujeme. Kdy potřebujeme postrčit nebo navést na tu správnou cestu, po které se máme dát.
Krize jsou skrytým darem, výzvou, kterou nám život chystá. Je lepší se jim vyvarovat, ale když už se v nich ocitneme, je dobré znát návod, jak na ně. Tato kniha jím je. A proto byste si ji měli zaručeně přečíst.
Směle do toho.

Komentáře (0)

kniha Krize jako šance recenze