Tato recenze byla smazána.

Kreativní zápisník

recenze

Kreativní zápisník (2017) 5 z 5 / Blahona
Kreativní zápisník

Pokud se trochu zajímáte o tvůrčí psaní, asi pro vás nebude nic nového, že většina psavců si vede svůj spisovatelský deník. Sem si zaznamenává poznámky o svých zážitcích, událostech, ale i o filmech, knihách, zkrátka o všem, co ho inspiruje. Z takového deníku pak může čerpat nápady pro své příběhy, články nebo třeba reklamní slogany.

René Nekuda u nás vede již více než 7 let kurzy tvůrčího psaní a za tu dobu posbíral mnoho zkušeností, které mohou být pro lidi s láskou k psaní užitečné a které rozvíjí jejich nadání. Své zkušenosti z výuky, podporované jeho hravou osobností zúročil v Kreativním zápisníku - zábavné pomůcce, určené pro všechny, kteří chtějí rozvíjet svou tvořivost.

Sama hrozně ráda tvořím a teď mám na mysli doslova cokoliv, kde se můžu vyřádit. Přestože jsem nikdy neuměla malovat ani moc psát, vším tím se v současnosti bavím. A zjistila jsem, že kreativita v jednom oboru, rozvíjí kreativitu v druhém. Všimla jsem si, že i já sama se začínám měnit. Protože kreativita a její objevování je nejen zábavná, ale přinese vám do života energii, větší jistotu a sebeuspokojení. A proto, když se mi dostal do rukou Kreativní zápisník, mé srdce zaplesalo.

Na první pohled mě upoutala nápaditá obálka a krásné grafické zpracování celého zápisníku. Uvnitř najdete spoustu malých ilustrací, které zápisníku dodávají hravou náladu. Stránky na vás budou přímo volat, aby jste je popsali a pokreslili. Ilustrátorka a grafička zde odvedla výbornou práci a nezbývá mi než jí zatleskat.

V úvodních stránkách najdete doporučení, jak s ním pracovat. Je zde několik typů úkolů a cvičení. Každé z nich rozvíjí trošku jinou oblast. V kostce je lze rozdělit takto:

Archiv: pod tímto označením najdete úkoly, které jsou určeny k uchování a pozdější kontrole. Třeba po několika letech.

Cvičení: nejčastější typ zadání pro přirozený rozvoj kreativity.

Slovní zásoba: cvičení na rozšiřování slovní zásoby.

Povídkář: náhodný generátor postav, témat, úvodních vět a prostředí, na kterých si člověk může zkoušet vymýšlení příběhů a zápletek.

Najdete zde ale i cvičení, kde budete nejen psát, ale i malovat.

Nebojte se toho, že byste nějakému zadání neporozuměli. Pro ty případy je vždy přítomno podrobnější vysvětlení, doplňující otázky, popřípadě rozšiřující informace.

Líbí se mi, že zápisník může každý používat tím způsobem, který mu nejvíc vyhovuje. Pokud nemá chuť nějaký příběh psát, může ho klidně namalovat. Jako člověk, který rád maluje velmi oceňuji kvalitní papír, který něco vydrží. Já si totiž svůj Kreativní zápisník postupně hodlám pěkně vymalovat.

Líbí se mi, že v něm můžu dělat chyby, jak se mi zachce. Když nebudu chtít, nemusím ho nikomu ukazovat. Cílem ani není psát super dobré texty a vymýšlet skvělé příběhy. Cílem je, že při plnění úkolů se mohu opravdu rozvíjet. Je to krásná, velmi osobní věc.

Zápisník má mnoho prostoru i pro poznámky, které se nevztahují k úkolům, takže ho spisovatelé mohou používat pro své nápady tak, jak jsou zvyklí.

Mám v plánu si svůj Kreativní zápisník opravdu vypiplat, abych se jednou až v něm budu za několik let listovat, mohla zasmát všemu, co jsem v současné době vyplodila.

Závěr:

Kreativní zápisník je hravý nástroj, který může člověku pomoct překonat mnoho vlastních bloků. Vše, od formátu, grafického zpracování i skvěle vymyšlených úkolů přímo vybízí k jeho používání. Doporučuji ho jako velmi osobní deník, který vám pomůže zachytit myšlenky daného okamžiku, podpoří vaši slovní zásobu a probudí vaše vnitřní dítě.

HODNOCENÍ: 100 %

Poznámka:
na stránkách www.kniznisiesta.cz najdete video, jak jsem se seznamovala s Kreativním zápisníkem:)